Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených národů (OSN) Tsiprase podpořila v názoru, že by Evropská unie měla být v této problematice více nápomocná. Zároveň ale vyzvala všechny strany k rychlému řešení a situaci na řeckých ostrovech označila za „totální chaos“.

„Nyní je čas zjistit, zda je EU unií solidarity nebo unií, v níž se všichni snaží chránit své hranice,“ řekl podle agentury Reuters řecký premiér. Řecko je spolu s Itálií zemí nejvíce zasaženou přílivem přistěhovalců mířících do Evropy ze severu Afriky na chatrných plavidlech přes Středozemní moře.

Obě země se už na Brusel v souvislosti s problémem obracely, což vedlo lídry členských zemí k příslibu, že přijmou část uprchlíků. V praxi se to však dosud příliš neprojevilo.

Situaci na řeckých ostrovech v pátek označila za chaotickou agentura OSN zabývající se situací uprchlíků (UNHCR). „Pokud jde o vodu, hygienu, zásobování potravinami, je to naprosto nedostačující. Na většině ostrovů není ubytovací kapacita, lidé vůbec nespí pod jakoukoli střechou,“ řekl novinářům vedoucí evropské větve agentury Vincent Cochetel, který navštívil ostrovy Kos, Chios a Lesbos. S podobnou situací se prý dosud nesetkal.

Tsiprase podpořil v názoru, že by členské státy EU měly Řecku s jeho břemenem více pomoci. Jen během července podle Cochetela dorazilo do země okolo 50 tisíc uprchlíků.

Řecké ostrovy by se podle představitele UNHCR neměly stát druhým Calais. V tomto severofrancouzském přístavu panuje napjatá situace a nejméně deset uprchlíků už zemřelo ve snaze proniknout do Velké Británie tunelem pod Lamanšským průlivem.

 

Zdroj: ČTK

Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.