Řecko v tomto týdnu čekají klíčová jednání. Pokud nepovedou k dohodě, přiblíží se bankrot

Řecko v pondělí čeká klíčových 24 hodin, píše britská BBC. Do Bruselu totiž přijedou na nouzový summit vrchní evropští představitelé, kteří by mohli definitivně rozhodnout o dalším osudu zadlužené země.  

Řecký premiér Alexis Tsipras v neděli přišel s novými návrhy, které by mohly přimět věřitele uvolnit zbylých 7,2 miliardy ze záchranného programu. Řecko by tak na konci června dokázalo splatit Mezinárodnímu měnovému fondu 1,6 miliardy eur. V opačném případě hrozí zemi bankrot.

Aktuálně předložený návrh je podle Martina Selmayra, který vede kabinet předsedy Evropské komise Jeana-Claude Junckera, „dobrým základem pro pokrok“ v pondělních jednáních zástupců eurozóny. Selmayr to uvedl na sociální síti Twitter.  

„Juncker, Lagardeová a Evropská centrální banka obdrželi nový řecký návrh. Dobrý základ pro pokrok při zítřejším eurosummitu,“ napsal Selmayr anglicky. V němčině, která je jeho rodným jazykem, pak dodal, že jde o „eine Zangengeburt“, v překladu porod s pomocí kleští. Žádné další detaily neuvedl.

Řecko se snaží domluvit s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostalo zbývající peníze z dohodnutého úvěru. Jednání váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli. Podle zdrojů německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) bude Řecko nejspíše muset krátit v červenci platy státních zaměstnanců a důchody i v případě, že se do té doby s věřiteli dohodne. O dalším osudu jihoevropské země může definitivně rozhodnout právě už pondělní mimořádný summit politických špiček eurozóny.

 

Zdroj: BBC, ČTK

 

Řecko v tomto týdnu čekají klíčová jednání. Pokud nepovedou k dohodě, přiblíží se bankrot Foto: Shutterstock.com: Řecký ministr financí Janis Varufakis a premiér Alexis Tsipras

reklama

Další články

  1. Rusko Řecku nepomůže, nemá na to peníze

    Byznys ·

    Podle náměstka ruského ministra financí Sergeje Storčaka nemá Rusko v rozpočtu zdroje, aby finančně pomohlo Řecku. Řecko navíc ruskou stranu o peníze tak jako tak nežá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.