Řecko věří, že uzavře s eurozónou příští týden dohodu o ekonomických reformách

Zadlužené Řecko věří, že příští týden uzavře dohodu o ekonomických reformách s kolegy z eurozóny, jež je pro Řeky nezbytná k získání finanční pomoci. V rozhovoru s televizní stanicí Antenna TV to řekl ministr hospodářství Jorgos Statchakis. 

Po jednání s nejvyššími představiteli EU, včetně německé kancléřky Angely Merkelové na počátku tohoto týdne, Atény oznámily, že předloží balík reforem svým partnerům v eurozóně do pondělí. Návrh reforem má Řecku uvolnit další peníze ze slíbené pomoci, bez těchto peněz zemi hrozí platební neschopnost.

„Věřím, že na počátku příštího týdne budeme mít dohodu o balíku reforem navržených řeckou vládou a o financování země,“ prohlásil Statchakis. Neupřesnil však, kdy hodlá vláda seznam reforem odeslat.

Reformy jsou citlivým tématem pro levicový kabinet premiéra Alexise Tsiprase, který se dostal k moci v lednu. Tsipras vyhrál volby i díky slibům, že ukončí úsporná opatření.

Zatím není jasné, zda budou do návrhu zahrnuta i opatření schválená předchozí konzervativní vládou, jako privatizace a reforma penzí.

Představitelé eurozóny řekli Aténám, že dokud neschválí jejich návrh reforem ministři financí eurozóny, nedostanou další peníze. Atény drží při životě od roku 2010 záchranný úvěr od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu korun).

Eurozóna má na základě reforem rozhodnout o výplatě zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z programu úvěrové pomoci, o jehož čtyřměsíčním prodloužení rozhodla na konci února. Informovaný zdroj řekl tento týden agentuře Reuters, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu peníze 20. dubna.

 

Zdroj: ČTK

Řecko věří, že uzavře s eurozónou příští týden dohodu o ekonomických reformách Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Automobilka Ford otevřela v Indii nový závod

    Byznys ·

    Automobilka Ford Motor zahájila výrobu v nové indické továrně, díky které má ztrojnásobit vývoz vozů z Indie. Do nového závodu Ford investoval jednu miliardu dolarů (2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.