Řecko udělalo zásadní krok k odvrácení platební neschopnosti, věřitelům předalo seznam reforem

Řecko již zaslalo mezinárodním věřitelům požadovaný seznam reforem. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný představitel eurozóny. Schválení reforem je podmínkou pro uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního záchranného programu, kter zadlužené Řecko potřebuje k odvrácení hrozící platební neschopnosti.

O seznamu budou podle představitele eurozóny již dnes večer jednat zástupci Řecka a věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Nejmenovaný představitel řecké vlády však agentuře Reuters řekl, že jednání začnou až v sobotu.

Seznam podle tohoto představitele zahrnuje opatření, která v letošním roce zvýší státní příjmy o tři miliardy eur (přes 82 miliard Kč). Představitel zdůraznil, že tyto dodatečné příjmy nebudou výsledkem snižování mezd či penzí.

Seznam reforem podle dostupných údajů vychází z očekávání, že řecká ekonomika v letošním roce vzroste o 1,4 procenta. Předpokládá rovněž, že vláda letos dosáhne primárního rozpočtového přebytku v rozsahu 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Záchranný program přitom počítá s tříprocentním přebytkem. Primární rozpočet nezahrnuje splátky dluhů.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Řecko začátkem tohoto týdne oznámilo, že předloží seznam reforem do pondělí.

Zadlužená země musela v uplynulých letech výměnou za úvěrovou pomoc zavést rozsáhlé výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.

 

Zdroj :ČTK

Řecko udělalo zásadní krok k odvrácení platební neschopnosti, věřitelům předalo seznam reforem Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

    Byznys ·

    Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

  2. Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu

    Byznys ·

    Ceny ropy včera vzrostly o téměř pět procent. Reagovaly tak na zahájení válečné operace Saúdské Arábie a jejích spojenců proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zemí totiž…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.