Řecko souhlasí s účastí MMF ve svém záchranném programu

Řecko souhlasí s účastí Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve svém třetím záchranném programu. Před čtvrtečním zasedáním ministrů financí eurozóny to oznámil prezident euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Řecký premiér Alexis Tsipras přitom minulý týden označil účast MMF v programu pomoci pro Řecko za nepotřebnou. K tomu ještě dodal, že zodpovědnost za dohled nad řeckými reformami by měl fond nechat na eurozóně.

„(Řecký ministr financí Euklidis) Tsakalotos mi potvrdil, že řecká vláda uznává, že MMF musí být součástí tohoto procesu,“ citovala Dijsselbloema agentura Reuters. Mluvčí fondu později uvedl, že MMF hodlá v rámci pomoci Řecku hrát „co nejkonstruktivnější roli“. Přesná podoba jeho zapojení však vyplyne z nadcházejících diskusí s evropskými partnery a Řeckem.

Tsipras v prosinci řekl, že Evropa disponuje dostatečnou institucionální kapacitou pro řešení svých vnitřních záležitostí, a označil přístup MMF za „nekonstruktivní“. Řecku se zejména nelíbily požadavky MMF na snižování důchodů. Zapojení MMF do programu je ale klíčovou podmínkou Německa.

Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). MMF se zatím na financování programu nepodílí kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.

Dijsselbloem uvedl, že MMF pro své zapojení do programu pro Řecko požaduje „hlubokou a důkladnou reformu, solidní rozpočet, řešení fiskálních problémů a také udržitelný dluh Řecka“. Eurozóna ale hodlá jednat o zmírnění řeckého dluhu až poté, co věřitelé Řecku schválí veškeré reformy požadované v rámci programu.

Mluvčí MMF Gerry Rice na včerejší tiskové konferenci ve Washingtonu sdělil, že zástupci fondu s řeckými činiteli nadále pravidelně diskutují o ekonomické politice a MMF se těší na rozšíření své role. „Jsme připraveni podpořit Řecko nejen radou a technickou pomocí, ale i financováním,“ uvedl mluvčí.

Evropští věřitelé zahájí v pondělí oficiální inspekci postupu reforem Řecka za celou první fázi programu. Kontrola má skončit v únoru, Dijsselbloem ale včera řekl, že bude trvat „spíše měsíce než týdny“. Schválení reforem je podmínkou uvolnění dalších peněz z dohodnutého programu.

Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání ministrů financí euroskupiny dal pak Dijsselbloem najevo, že by si přál co nejrychlejší postup. Na jednání se podle něj včera hovořilo například o potřebě depolitizovat řízení řeckých bank.

Výkonný ředitel Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling včera připomněl, že loni existoval předpoklad, že po konci první prověrky by mělo Řecko dostat dalších 5,5 miliardy eur. Právě ESM peníze Řecku vyplácí.

O osm či devět měsíců později, tedy po konci inspekce, bude výše skutečně vyplacené částky přehodnocena. „Možná to bude poměrně jiné číslo. Zamýšlená částka nebyla tajemstvím, ale není jisté, že se nezmění,“ poznamenal.

Hlavním požadavkem věřitelů jsou nyní změny v řeckém důchodovém systému. Řecká vláda věřitelům minulý týden předložila návrh reformy, která zahrnuje další snižování důchodů a zvyšování příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální zabezpečení. Dijsselbloem označil návrh za „seriózní“, podle něj ale zatím není jasné, zda bude mít žádoucí dopad na veřejné finance.

 

 

Zdroj: ČTK

Řecko souhlasí s účastí MMF ve svém záchranném programu Foto: Michal Kvapil/ZET

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.