Řecko sloučí své červnové splátky do jedné

Řecko sloučí všechny červnové splátky do jedné. Řecká vláda to ve čtvrtek oznámila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Do konce měsíce tedy musí zaplatit splátky v celkovém objemu 1,6 miliardy eur (44 miliard korun). MMF vzal oznámení na vědomí. Pravidla MMF tento postup umožňují, jde ale o neobvyklý krok, který podle listu Financial Times naposledy před zhruba 40 lety využila Zambie.  

Odklad má umožnit řecké vládě vyjednávat do konce června s mezinárodními věřiteli o uvolnění dalších úvěrů výměnou za další tvrdá hospodářská opatření.

První splátku 300 milionů eur mělo Řecko uhradit už v pátek 5. června a poslední 19. června.

„Řecké úřady dnes informovaly fond, že mají v plánu spojit čtyři červnové platby do jedné, která je nyní splatná 30. června,“ sdělil mluvčí MMF Gerry Rice.

„Na základě rozhodnutí výkonné rady MMF přijatého koncem 70. let mohou členské země požádat o svázání více splátek jistiny, které jsou splatné v kalendářním měsíci,“ upozornil mluvčí fondu s tím, že do sloučení splátek nemohou být zahrnuty platby úroků. Rice toto opatření zdůvodnil potřebou překonat případné administrativní komplikace vyplývající z více plateb následujících po sobě v příliš krátkém období.

Ředitelka MMF Christine Lagardeová přitom ve čtvrtek vyjádřila přesvědčení, že Řecko první splátku ve výši 300 milionů eur v pátek skutečně splatí.

 

 

Zdroj: ČTK

Řecko sloučí své červnové splátky do jedné Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.