Řecko se s věřiteli dohodlo na nové sadě reforem

Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na nové sérii opatření. Řecká vláda bude muset reformy schválit příští měsíc, aby měla nárok na další peníze z mezinárodního úvěrového programu. Podle agentury Reuters to dnes napsal řecký list Kathimerini.

Řečtí poslanci už schválili první sérii reforem, aby si zajistily 25 miliard eur z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), napsala agentura Reuters. Tato částka je součástí balíku uvěrové pomoci v celkovém objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), na kterém se země dohodla s mezinárodními věřiteli letos v létě.

Řecký list Kathimerini uvádí, že skupina náměstků ministrů financí eurozóny, jejímž členem je také zástupce Řecka, ve čtvrtek schválila nový soubor 13 opatření, které musí tamní vláda schválit do 11. prosince, aby příští měsíc dostala část úvěrové pomoci ve výši jedné miliardy eur.

Řecko bude například muset vytvořit nezávislý generální sekretariát pro státní příjmy, postoupit v privatizaci provozovatele rozvodné sítě elektrické energie, nebo představit alternativní plány na podporu hospodářské soutěže.

Pro levicovou vládu premiéra Alexise Tsiprase bude další velkou zkouškou široce pojatá důchodová reforma. Řecko soubor tvrdých opatření slíbilo předložit do prosince. Vládní koalice má v parlamentu většinu pouhých tří křesel. Premiér Tsipras tak bude hledat podporu i mezi opozičními poslanci.

 

Zdroj: ČTK

Řecko se s věřiteli dohodlo na nové sadě reforem Foto: shutterstock.com - Alexis TSIPRAS

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.