Řecko se příští rok dostane z recese a vrátí se k růstu

Řecko očekává, že ekonomika země se příští rok dostane z recese a vrátí se k růstu. Největší efekt na to má mít soukromá poptávka a nové investice. Enormní dluhy země mají pak klesnout a přebytek primárního rozpočtu se má dostat na dvě procenta hrubého domácího produktu. Informace vycházejí z návrhu rozpočtu, jenž dostal řecký parlament ke schválení. Parlament má začít debatovat a hlasovat o rozpočtu na počátku prosince.

Ekonomická recese snížila od roku 2008 HDP země o 25 procent. V příštím roce by řecká ekonomika podle nejnovějšího odhadu měla vzrůst o 2,7 procenta. Letos vláda čeká mírný pokles o 0,3 procenta.

Primární rozpočet, který nezahrnuje obsluhu dluhu, hospodaření systému sociálního zabezpečení a rozpočty místních samospráv, má příští rok vykázat přebytek dvě procenta HDP. Letos by měl činit 1,1 procenta.

Zadluženost země se má příští rok snížit na 176,5 procenta HDP z letošních 180,3 procenta HDP. Vláda však považuje zadlužení za neudržitelně vysoké a chce vyjednat s věřiteli odpuštění části dluhu. Oddlužení prosazuje i Mezinárodní měnový fond.

Atény letos nesplní svůj plán příjmů z privatizace. Vláda počítala s příjmy 2,5 miliardy eur (675,7 miliardy korun), získala však zhruba 500 milionů eur. V příštím roce mají příjmy z privatizace činit 2,03 miliardy eur, hlavně díky prodeji regionálních letišť a plynárenské firma DESFA a pronájmu bývalého letiště Atény Hellenikon.

Míra nezaměstnanosti se má příští rok snížit na 22,6 procenta z letošních 23,7 procenta. I tak bude více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem v eurozóně.

Řecko již od roku 2010 získalo tři záchranné úvěry, poslední loni v červenci, napsaly agentury AP a Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Řecko se příští rok dostane z recese a vrátí se k růstu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

    Byznys ·

    Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.