Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy. Řecké ministersto financí v pondělí uvedlo, že se chystá investorům nabídnout novou emisi pětiletých dluhopisů. Ta by se mohla v závislosti na tržních podmínkách uskutečnit již v úterý.

„Toto rozhodnutí je významným krokem. Je to část řecké strategie zaměřené na obnovení životaschopného a stabilního přístupu k mezinárodním (dluhopisovým) trhům,“ uvedl úřad řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Očekává se, že premiér bude v úterý na toto téma hovořit s evropským komisařem pro hospodářské a finanční záležitosti Pierrem Moscovicim během jeho dvoudenní návštěvy v Aténách.

Řecko v roce 2010 v důsledku finanční krize přístup na dluhopisové trhy ztratilo. Dočasně se na ně vrátilo dvěma emisemi v roce 2014. Pak ale přišly volby a další fáze krize, v níž Tsiprasova levicová vláda dlouho nebyla ochotna sjednat dohodu o novém úvěrovém programu, což srazilo nadějně se vyvíjející řeckou ekonomiku zpět do recese.

Řecko se nakonec předloni s eurozónou dohodlo na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let dostat až 86 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun).

Atény tak v současnosti peníze z prodeje dluhopisů nepotřebují, podle odborníků však země musí otestovat trh, aby se připravila na konec záchranného programu v polovině příštího roku, napsala agentura AFP.

Nynější záchranný program pro Řecko je od roku 2010 už třetí. Řecký dluh se nyní pohybuje blízko 180 procent hrubého domácího produktu (HDP), což je druhá nejvyšší míra zadlužení na světě po Japonsku.

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden v zásadě schválil své zapojení do finanční pomoci Řecku v podobě půjčky 1,6 miliardy eur (zhruba 42 miliard korun). Vyplacení peněz ale podmiňuje tím, že evropští věřitelé podniknou kroky ke zmírnění řeckého dluhu, a zajistí tak jeho udržitelnost.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) minulý týden změnila výhled hlavního řeckého úvěrového ratingu ze stabilního na pozitivní. Znamená to, že v příštích zhruba 12 měsících by agentura mohla Řecku zlepšit samotnou známku úvěrové spolehlivosti, kterou na počátku loňského roku zvýšila na B-minus.

 

 

Zdroj: ČTK

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump vyzývá senátory, aby zrušili Obamacare

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump nabádá senátory k tomu, aby v úterý hlasovali o zahájení debaty o zrušení systému zdravotního pojištění, který zavedla předchozí hlava …

 2. Ryanair má zájem o odkoupení aerolinek Alitalia

  Byznys ·

  Irská nízkonákladová letecká firma Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia. Agentuře Reuters to v pondělí sděl…

 3. České dráhy získají od společnosti CZ Loko lokomotivy za 240 miliard korun

  Byznys ·

  Firma CZ Loko dodá Českým drahám 12 posunovacích lokomotiv za zhruba 240 milionů korun. Informace vycházejí z dat uveřejněných ve 

  Kushner nesouhlasí, že by uzavíral dohody s Rusy

  Společnost ·

  Zeť prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa Jared Kushner odmítá informace médií, podle kterých ruskému velvyslanci v USA Sergeji Kisljakovi navrhl zřídit…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.