Řecko se neshodlo s mezinárodními věřiteli, vypracuje samostatný návrh

Ze čtvrtečního jednání Řecka s mezinárodními věřiteli v Bruselu nevzešla dohoda. S odvoláním na unijní a řecké zdroje o situaci informovala agentura AFP. Věřitelé proto vypracují pro ministry financí eurozóny vlastní návrh řešení krize. Stejně tak bude postupovat i Řecko. 

Řecku podle ČTK v 11:00 vypršelo ultimátum, které dostalo od zástupců věřitelských institucí na to, aby poskytlo nový návrh řešení své dluhové krize. S žádným uspokojivým řešením ale Řekové nepřišli, a proto věřitelé představili svůj návrh.

„Existuje několik dokumentů, na kterých se (věřitelské) instituce jednoznačně shodly. Ty budou zaslány ministrům financí eurozóny a mohou se stát základem dohody,“ uvedl blíže neuvedený unijní zdroj. Řecká strana ale trvá na svých návrzích, které chce euroskupině rovněž poskytnout, doplnil zdroj z Řecka.

Euroskupina, tedy ministři financí zemí sdílejících euro, mají v Bruselu znovu začít jednat dnes odpoledne. Jejich středeční schůzka skončila po 90 minutách, protože neexistoval žádný návrh dohody s Řeckem, o kterém by bylo možné diskutovat.

Ministři financí se podle agentury Reuters budou ve čtvrtek zabývat návrhem vycházejícím z nabídky, kterou začátkem června v Berlíně schválilo Německo, Francie, Evropská centrální banka (ECB), Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská komise. Na stole bude i seznam kroků sestavených věřiteli, které musí Řecko podniknout, než mu budou poskytnuty další peníze.

Mezinárodní věřitelé Řecka - Evropská komise, ECB a MMF - ve středu odmítli část návrhů řecké vlády na řešení dluhové krize, protože by podle nich vedly k další recesi ekonomiky. Zadlužená země se snaží od věřitelů získat finanční pomoc, aby mohla příští týden uhradit MMF dluh zhruba 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy korun). Řecku jinak hrozí platební neschopnost a možná i odchod z eurozóny.

 

Zdroj: ČTK

Řecko se neshodlo s mezinárodními věřiteli, vypracuje samostatný návrh Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.