Řecko se nakonec s věřiteli na finanční pomoci dohodne, myslí si ekonomka M. Ševčíková

Ekonomka Vysoké školy ekonomické Michaela Ševčíková věří, že trojice věřitelů - Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond - se nakonec s Řeckem dohodne na poskytnutí finanční pomoci. Vrcholné politické kruhy si podle ní nepřejí bankrot země ani její odchod z eurozóny. Řekla to v pravidelném pořadu rádia ZET Tržní okénko.

„Bankroty států ve světě sice nejsou ničím ojedinělým. Za poslední dvě století jich proběhlo ve světě více než dvě stovky, včetně restrukturalizace dluhů. Nicméně v poválečné době bankrot vyspělé západní demokracie je naprostým unikátem,“ řekla hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi Ševčíková. 

Podle ní Řecko není pro Evropskou unii důležité z ekonomického hlediska, ale z několika jiných důvodů. „Řecko je pro EU naprosto zásadní z hlediska geostrategie. V Řecku se nachází strategické přístavy,“ řekla Ševčíková. Mimo to by podle ní bankrot Řecka ukazoval, že selhal plán vrcholných politických elit o vytvoření jednotného evropského společenství. Proto také dojde k ústupkům na obou stranách, myslí si Ševčíková.

Lukáš Kovanda s Michaelou Ševčíkovou také hovořil o plánovaném britském referendu o odchodu země z Evropské unie. Jeho výsledek bude podle Ševčíkové záležet na tom, zda premiér David Cameron dokáže zdůvodnit obyvatelům Británie výhody setrvání země v EU. 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Řecko se nakonec s věřiteli na finanční pomoci dohodne, myslí si ekonomka M. Ševčíková Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.