Řecko se dohodlo s věřiteli na rozpočtových cílech do roku 2018

Řecko se v noci na úterý dohodlo s mezinárodními věřiteli na rozpočtových cílech do roku 2018. Informaci přinesla s odvoláním na informované vládní zdroje řecká agentura ANA. Letos bude ještě Řecko hospodařit s primárním deficitem, v příštích třech letech potom počítá s primárním přebytkem.  

Letošní primární deficit, tedy rozpočtová bilance očištěná od splátek dluhu, má dosáhnout výše 0,25 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V příštím roce má Řecko dosáhnout půlprocentního primárního přebytku, v roce 2017 má být přebytek 1,75 procenta a v roce 2018 pak 3,5 procenta, uvedla agentura ANA.

Dohoda o rozpočtových pravidlech je důležitou součástí smlouvy o novém záchranném programu ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), o němž řecká vláda jedná už více než dva týdny. Podle agentury AFP není vyloučeno, že konečné dohody bude dosaženo už v úterý.

Podle dřívějších informací se už Řecko s věřiteli dohodlo, že jeho úkolem bude v letošním roce vykázat vyrovnaný primární rozpočet či přebytek ve výši jednoho procenta HDP. Dohoda ale nakonec podle ANA připouští schodek 0,25 procenta HDP.


Zdroj: ČTK

Řecko se dohodlo s věřiteli na rozpočtových cílech do roku 2018 Foto: Michal Kvapil / ZET

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.