Řecko se dohodlo s věřiteli na prodloužení záchranného programu, zatím ale jen do června

Ministři financí zemí eurozóny dnes dosáhli dohody o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci zadluženému Řecku. Pokud by jednání zkrachovala, bylo by Řecko po 28. únoru bez finančních prostředků.

Na večerní tiskové konferenci oznámil dosažení dohody předseda euroskupiny, která ministry sdružuje, Jeroen Dijsselbloem. Podle něj ovšem musí Řecko do pondělí sestavit seznam slíbených reformních opatření. Věřitelé následně zhodnotí, zda tato opatření dostatečně plní jimi požadované podmínky.

Dohoda odsouvá bezprostřední riziko, že Řecku dojdou peníze. Země by v takovém případě pravděpodobně musela opustit eurozónu. Nová řecká levicová vláda v Aténách tak dostala více času na to, aby se pokusila vyjednat příznivější podmínky splácení dluhů mezinárodním věřitelům.

Německo, které je hlavním věřitelem Řecka, podle médií před vyjádřením souhlasu s prodloužením pomoci vyzvalo řeckou vládu, aby výrazně rozšířila své reformní závazky. Řecko se například "zavázalo nezrušit dosavadní opatření, čímž by negativně ovlivnilo své fiskální cíle".

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble varoval, že pokud Řecko úspěšně nezavrší svůj reformní program, další výplaty peněz se nedočká. Dodal, že řecká vláda nyní zažije těžké chvíle při vysvětlování dosažené dohody svým voličům.

Řecký ministr financí Janis Varufakis dnes naopak tvrdil, že dohoda znamená, zásadní změnu v dosavadním programu pomoci. Řecko ale podle Varufakise pokračuje v reformách a zavazuje se, že nepodnikne jednostranné kroky, které by zatížily rozpočet země. Dohoda podle ministra financí pro Řecko znamená, že se vyhne opatřením vedoucím k recesi.

Podle přijatého dokumentu budou věřitelé při vyhodnocování cíle primárního rozpočtového přebytku na tento rok brát v potaz ekonomickou situaci v Řecku.

Dohoda je nejlepším z dostupných řešení, řekl ČTK hlavní ekonom Deloitte David Marek. "Řecko rozumně ustoupilo ze všech požadavků, které byly nepřijatelné a které byly i nerozumné. Jedinou vadou na kráse je, že nejde o trvalou dohodu," dodal. Hrozbou pro naplnění dohody podle Marka může být reakce v Řecku, protože vládní levicová strana SYRIZA musela ustoupit prakticky ze všech klíčových předvolebních slibů.

Pokud podle Dijsselbloema věřitelské instituce v úterý zhodnotí kladně seznam slíbených řeckých opatření, zahájí země eurozóny proceduru ratifikace prodloužení úvěrové pomoci. V několika zemích včetně Německa se k tomu musejí vyslovit parlamenty.

Zhodnocení má být podle prvních plánů ale jen předběžné. Řecko bude svoje opatření s věřitelskými institucemi dál zevrubně konzultovat. Seznam kroků má být pak schválen do konce dubna.

 

Zdroj: ČTK

Řecko se dohodlo s věřiteli na prodloužení záchranného programu, zatím ale jen do června Foto: Profimedia

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.