Řecko se chystá na volby, nejpozději příští sobotu vznikne úřednická vláda

Řecká politická scéna se po čtvrteční demisi vlády premiéra Alexise Tsiprase připravuje na předčasné parlamentní volby, které se pravděpodobně uskuteční 20. září. Podle řeckého listu To Vima neexistuje ve stávajícím parlamentu síla, která by byla schopná sestavit novou většinovou vládu. Nejpozději příští sobotu proto složí přísahu úřednický kabinet, který dovede zemi k letos už druhým předčasným volbám.

Po demisi vlády pověřil prezident Prokopis Pavlopulos předsedu druhé nejsilnější strany, opoziční Nové demokracie, aby se pokusil sestavit nový kabinet. Jde ale o formalitu, kterou se činí zadost ústavě, na jejímž základě má druhá a třetí poslanecká formace právo zkusit vytvořit vládu, pokud do roka od voleb padne původní vláda nejsilnější parlamentní strany.

Předseda řeckých konzervativců Evangelos Meimarakis už ale musel uznat, že nesežene dostatek spojenců poté, co doposud vládní levicová SYRIZA dosluhujícího premiéra Tsiprase, kolaiční Nezávislí Řekové i opoziční komunisté předem rezolutně odmítli možnost vyjednávání.

Jakmile Meimarakisovi vyprší třídenní lhůta na jeho pokus, dostane stejnou příležitost také vůdce nové levicové strany Lidová jednota, vzniklé ze vzbouřenců v Tsiprasově straně. Jejích 25 poslanců vytvořilo pod vedením bývalého ministra energetiky Panajotise Lafazanise třetí nejsilnější parlamentní skupinu.

Předběhli tak doposud třetí neonacistický Zlatý úsvit, který má 18 mandátů a jehož mnozí představitelé jsou stíháni pro obvinění ze zločinného spolčení, za což jim hrozí až dvacet let vězení.

Podle listu To Vima nemá šanci vládu sestavit ani Lafazanis, a tak nejpozději v pátek přijme prezident Tsiprasovu demisi a jmenuje novou úřednickou vládu v čele s předsedkyní nejvyššího soudu. Kabinet bude mít na přípravu voleb tři týdny.

V dosud posledních předčasných parlamentních volbách, které se v Řecku konaly 25. ledna letošního roku, zvítězila s 36,3 % hlasů (149 mandátů) strana Syriza dnes už bývalého premiéra Tsiprase. Druhá byla Nová demokracie (27,8 % a 76 křesel), třetí se umístil neonacistický Zlatý úsvit (6,3 %, 17 mandátů). Řecký parlament tvoří celkem 300 poslanců. Rozdělení hlasů po volbách vychází z většinového volebního systému, ve kterém vítězná strana obdrží bonus v podobě 50 mandátů.

 

Zdroj: ČTK

Řecko se chystá na volby, nejpozději příští sobotu vznikne úřednická vláda Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.