Řecko se chce dohodnout s Gazpromem na ruském plynovodu co nejdříve

Řecko věří, že se s ruskou plynárenskou společností Gazprom brzy dohodne na novém plynovodu, kterým poteče ruský plyn přes řecké území dál do Evropy. Po včerejší schůzce s ředitelem Gazpromu to prohlásil řecký ministr životního prostředí a energie Panajotis Lafazanis.  

Řecko projevilo zájem o potrubní vedení během dřívější dubnové schůzky mezi premiérem Alexisem Tsiprasem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě.

Země se nyní snaží dohodnout se svými evropskými věřiteli na uvolnění dalších peněz ze záchranného programu. Zároveň ale podle agentury Reuters doufá, že od Ruska dostane zálohu na projekt plynovodu na základě budoucích zisků, které by mohly zemi plynout z provozování plynovodu.

Německá média již dříve spekulovala, že smlouva s Ruskem by Řecku mohla přinést zálohy až pět miliard eur. Rusko ale v sobotu tyto spekulace popřelo. Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller se po včerejším setkání s Tsiprasem podle agentury Reuters o žádných zálohových platbách nezmínil.

„Naše země má na plynovodu velký zájem, patří to k našim prioritám,“ sdělil Lafazanis, který se včera s Millerem setkal samostatně. Řekové prý pokračují v jednáních s ruskou stranou a doufají, že se jim brzy podaří dospět k dohodě.

Projekt s názvem Turkish Stream nahrazuje plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán a který Rusko v závěru loňského roku kvůli negativnímu postoji Evropské komise zrušilo.

Turkish Stream by měl přivádět ruský plyn přes Černé moře do Turecka a pokračovat dále do Řecka. Do roku 2019 chce Rusko zastavit dodávky plynu přes Ukrajinu, kde Rusko loni zabralo poloostrov Krym.

Miller řekl, že projekt Turkish Stream by mohlo realizovat konsorcium ruských a evropských firem. Podle něj jsou v Evropské unii firmy, které mají o projekt zájem.

 


Zdroj: ČTK

Řecko se chce dohodnout s Gazpromem na ruském plynovodu co nejdříve Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

    Byznys ·

    Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

  2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.