Řecko prodává práva na provoz 14 letišť, aby získalo peníze ze záchranného programu

Řecká vláda prodá německé letištní společnosti Fraport práva na provozování 14 regionálních letišť v zemi. Podle agentury AP to uvedl úterní vládní věstník. Jdo o první ze série privatizací, k nimž musí řecký kabinet přistoupit v rámci dohody o novém záchranném programu.

Provozovatel frankfurtského letiště získá za 1,23 miliardy eur (33,2 miliardy Kč) koncesi na správu řeckých letišť, z nichž několik je na turisticky oblíbených ostrovech. Vláda Alexise Tsiprase, která nastoupila v lednu s cílem zvrátit reformy dvou dosavadních záchranných programů, původně chtěla stávající privatizační program zrušit.

Tsipras ale musel odpor k prodeji státního majetku přehodnotit, aby Řecko získalo nový úvěrový balík ve výši až 86 miliard eur. Bez nových úvěrů by země nemohla splácet dluhy a hrozil by jí nucený odchod z eurozóny.

Poté, co minulý týden řecký parlament a zástupci eurozóny schválili třetí záchranný program pro Řecko, je osud Tsiprasovy vlády nejistý. Krajní křídlo vládnoucí strany SYRIZA podle řeckých médií v případě hlasování o důvěře vládu nepodpoří, což by znamenalo předčasné volby. Řecký premiér dosud neoznámil, zda hodlá hlasování o důvěře vyvolat, podle médií to ale udělá nejspíš tento týden.

 

Zdroj: ČTK

 

Řecko prodává práva na provoz 14 letišť, aby získalo peníze ze záchranného programu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Samsung v Soulu s novými telefony zatím neuspěl

    Byznys ·

    Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung u spotřebitelů zatím neuspěl s novými smartphony, které představil minulý týden. Podle agentury Bloomberg po neúspěchu u spotř…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.