Řecko poslalo věřitelům plán řešení dluhové krize

Řecká vláda poslala v pondělí ve večerních hodinách věřitelům plán řešení dluhové krize. Informoval o tom v úterý řecký premiér Alexis Tsipras. Evropské lídry také vyzval k tomu, aby návrh přijali a po několika měsících jednání tak uzavřeli dohodu, jež dá zadlužené zemi možnost zůstat solventní. 

„Předložili jsme realistický plán, jehož cílem je dostat Řecko z krize,“ řekl Tsipras. „Nečekáme, až přijdou se svým návrhem. Řecko předkládá plán... a rozhodnutí je na politickém vedení Evropy,“ uvedl premiér podle agentury Reuters.

Tsipras vystoupil poté, co se v Berlíně v pondělí večer sešli ke krizové schůzce věnované stavu jednání s Řeckem německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Françoise Hollande, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová a prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.

 Podle mluvčího německé vlády se shodli, že v příštích dnech hodlají „velmi intenzivně“ pracovat na dosažení dohody s Řeckem.

Řecko již několik měsíců jedná s věřiteli o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého záchranného programu. Za termín pro uzavření rozhovorů nyní eurozóna považuje pátek 5. června. Prodloužený program o úvěrové pomoci vyprší 30. června a do té doby musí sjednanou smlouvu podpořit věřitelské instituce, vlády a v některých zemích eurozóny i jejich parlament. Více jsme o pondělní krizové schůzce v Berlíně psali ZDE.

 

Zdroj: ČTK

Řecko poslalo věřitelům plán řešení dluhové krize Foto: 360b / Shutterstock.com: Premiér Řecka Alexis Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.