Řecko podle Tsiprase splní závazky, neobejde se však bez restrukturalizace dluhu

Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase dokáže zadlužená země své finanční závazky plnit i bez peněz z mezinárodního záchranného programu. Dlouhodobě se však Řecko neobejde bez restrukturalizace státního dluhu.  

Mezinárodní věřitelé pozastavili výplatu zbývajících peněz ze záchranného programu až do ukončení revize reformních plánů nové řecké vlády. Ekonomové ale mezitím varovali, že Řecko by se bez finanční pomoci mohlo v příštích týdnech dostat do platební neschopnosti.

Řecký premiér Tsipras ale po dnešních rozhovorech s představiteli Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) řekl, že není důvod k obavám. „I bez včasného vyplacení tranše (záchranného programu) splní Řecko své závazky,“ doplnil. Prohlásil také, že OECD pomůže jeho vládě při realizaci reforem.

„Nemůžeme už předstírat, že veřejný dluh této země je udržitelný, když se pohybuje kolem 178 procent (hrubého domácího produktu),“ řekl včera Tsipras. „Pro Řecko je životně důležitá restrukturalizace dluhu,“ citovala jej agentura Reuters.

Mezinárodní věřitelé dali již dříve najevo, že další odpis řeckého dluhu nepřichází v úvahu, naznačili však možnost prodloužení splatnosti řeckých půjček. Také přitom zdůraznili, že by o takovémto kroku uvažovali pouze v případě schválení řeckých reforem.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a požádalo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech ve výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Výměnou za úvěrovou pomoc ale země musela zavést výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.

Druhý záchranný program měl vypršet na konci února, nová levicová vláda se ale dohodla s eurozónou na jeho prodloužení o čtyři měsíce. Pokud Řecko program úspěšně dokončí, obdrží od mezinárodních věřitelů zbývajících 7,2 miliardy eur.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Řecko podle Tsiprase splní závazky, neobejde se však bez restrukturalizace dluhu Foto: shutterstock.com - A. Tsipras

reklama

Další články

  1. Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let

    Byznys ·

    Česká měna se dostala k americkému dolaru na nejnižší úroveň za téměř 11 let. Jeden dolar se včera v závěru obchodování prodával za 25,78 Kč. Koruna vůči dolaru od zač…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.