Řecko podle Schäubleho nezaplatí úterní splátku 1,6 miliardy eur

Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho Řecko neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard korun), která je splatná v úterý. Stejnou informaci dal v pondělí agentuře Reuters také blíže nejmenovaný představitel řecké vlády. Člen představensta Evropské centrální banky (ECB) Benoît Cœuré řekl, že je možný odchod Řecka z eurozóny, i když to není přání ECB.  

„Řecko oznámilo, že Mezinárodnímu měnovému fondu nezaplatí. Tím odpadají jakékoli budoucí platby prostřednictvím MMF,“ řekl Schäuble večer v pořadu ARD Brennpunkt.

Generální ředitelka fondu Christine Lagardeová tento měsíc uvedla, že pokud Řecko splátku neuhradí, bude to znamenat platební neschopnost země.

Řecko už 5. června neuhradilo MMF splátku 300 milionů eur. Místo toho se v rámci výjimečně používaného pravidla fondu rozhodlo sloučit všechny červnové splátky do jedné a zaplatit až na konci měsíce.

Situace kolem zadlužené země se však zdramatizovala poté, co premiér Alexis Tsipras o víkendu vyhlásil na 5. července referendum o plánech mezinárodních věřitelů na řešení dluhové krize. Eurozóna následně zamítla další prodloužení záchranného programu pro Řecko, který má vypršet 30. června. Evropská centrální banka (ECB) navíc nezvýšila nouzové financování řeckých bank, které proto v Řecku nejméně na týden zavřely.

Pokud v referendu zvítězí podpora mezinárodním věřitelům, Cœuré nemá pochybnosti o tom, že eurozóna najde způsob, jak se s Řeky dohodnout. Pokud ale budou podmínky odmítnuty, pak „bude obtížné obnovit politický dialog“.

Schäuble v pondělí znovu kritizoval poslední kroky řecké vlády. "Tato vláda zničila veškerou důvěru, a tím vzala stávajícímu programu jakýkoli smysl," řekl německý ministr financí. Řecká vláda podle něj předvedla "neuvěřitelné chování".

Některé země Evropské unie v pondělí naznačily, že jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit, což přes všechny výhrady potvrdil i Schäuble. „Jsme nadále ochotni Řecku a řeckému lidu pomoci,“ ujistil.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale upozornil, že už není možné Řekům nabídnout něco nového, protože všechny možnosti řešení již byly předloženy.

Promeškání splátky by odstartovalo sérii omezujících opatření, napsala v úterý agentura AFP. Pokud Řecko včas nezaplatí, bude to znamenat jeho “selhání” (default; pozn. red.), tedy stav, kdy neuhradilo splatný dluh, uvedla nedávno generální ředitelka MMF Christine Lagardeová. Mluvčí fondu ale minulý týden sdělil, že promeškáním by se země dostala do situace označované jako prodlení se splátkami.

Lagardeová pak bude mít teoreticky jeden měsíc na to, aby o této záležitosti mohla informovat Výkonnou radu fondu. Mluvčí MMF ale upozornil, že Lagardeová by vzhledem k důležitosti celé věci tak dlouho čekat nemusela.

Po uplynutí třech měsíců a po předložení oficiální stížnosti by Řecku hrozilo, že už dále nebude moci používat zvláštní práva čerpání (SDR), což je měnová a účetní jednotka užívaná v rámci MMF. Pokud se situace nepřestane zhoršovat, má MMF až 15 měsíců od počátečního problémového okamžiku na to, aby vydal “prohlášení o nespolupráci". To by v následujících třech měsících mohlo vyústit v pozastavení hlasovacích práv Řecka v rámci MMF. Tento krok by byl převážně symbolický, stvrdil by ale izolaci Řecka uvnitř fondu.

V dalších šesti měsících, tedy dva roky od prvotního prodlení se splátkou, by teprve mohl začít proces vyloučení z MMF. Šance na zahájení takového kroku jsou ale malé. Musela by s ním souhlasit jasná většina 188 členských států MMF (držící nejméně 85 procent celkového objemu hlasovacích práv), které se ale vždy chtěly takto radikální možnosti vyhnout.

V historii MMF byla z fondu vyloučena jediná země, a to v polovině 50. let minulého století Československo. Zimbabwe, Súdán nebo Somálsko meškají se splátkami vůči MMF už několik desetiletí. Podobný osud jim ale zatím nikdy nehrozil.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Řecko podle Schäubleho nezaplatí úterní splátku 1,6 miliardy eur Foto: ČTK/ABACA/AA: Německý ministr financí Wolfgang Schäuble

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.