Řecko představí seznam plánovaných reforem

Řecko v následujících dnech odhalí svým evropským partnerům seznam plánovaných reforem. Po několikahodinovém jednání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se zástupci evropských institucí to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

V prohlášení zveřejněném po schůzce se všechny zúčastněné strany hlásí k dohodě zemí platících eurem z 20. února letošního roku. „V duchu vzájemné důvěry jsme odhodláni urychlit práci a uzavřít ji jak nejrychleji to bude možné,“ stojí v krátkém dokumentu. Tsipras při odchodu novinářům řekl, že je po schůzce optimističtější než před ní. „Všechny strany potvrdily svůj zájem udělat co nejvíce pro to, aby byly řecké ekonomické problémy překonány co nejdříve,“ prohlásil.

Na konci února se euroskupina shodla na čtyřměsíčním prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících peněz z něj ale pozastavila do doby, než zhodnotí reformní plány nové řecké vlády.

Ty však zatím Řekové předložili jen zčásti a zástupci dalších zemí eurozóny dávali v minulých dnech najevo, že jim s Řeckem dochází trpělivost. Merkelová zdůraznila, že řecká vláda musí za reformy
skutečně převzít plnou odpovědnost. Soupis záměrů, který Řecko předloží, musí podle ní být úplný. Konkrétní čísla zatím probírána nebyla, dodala kancléřka.

Pokud Řecko program reforem úspěšně dokončí, obdrží od mezinárodních věřitelů zbývajících 7,2 miliardy eur ze záchranného programu. Peníze země nutně potřebuje, v příštích dnech a týdnech ji totiž čekají výrazné splátky jejích stávajících dluhů.

O zatím poslední schůzku, která začala ve čtvrtek večer po konci prvního dne summitu EU, požádal řecký premiér předsedu Evropské rady Donalda Tuska. Kromě něj, Merkelové a Tsiprase byl v noci u kulatého stolu přítomen také francouzský prezident François Hollande, prezident euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi.

Závěrečné prohlášení potvrzuje způsob praktického řešení procesu hodnocení řeckých reforem, kdy se politické diskuse konají v Bruselu a fakta na místě pomáhají zajistit odborníci v Aténách. V minulých dnech přitom experti věřitelských institucí naráželi v řecké metropoli na potíže.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Řecko představí seznam plánovaných reforem Foto: ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert - ALEXIS TSIPRAS

reklama

Další články

 1. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

  Byznys ·

  Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

 2. Zisk italského Enelu se loni propadl o 84 procent

  Byznys ·

  Největší italská energetická společnosti Enel prudce klesl čistý zisk. Za loňský rok se propadl o 84 procent na 517 milionů eur (zhruba 14 miliard Kč). Hospodářské výs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.