Řecko předložilo eurozóně žádost o novou úvěrovou pomoc

Řecko oficiálně požádalo eurozónu o novou úvěrovou pomoc. Oznámil to dnes mluvčí Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Žádost ještě dnes posoudí skupina odborníků, nebude se však konat původně očekávaná telefonická konference ministrů financí členských zemí eurozóny, tedy takzvané euroskupiny.

„ESM obdržel řeckou žádost,“ řekl mluvčí. Podle agentury AP je žádost adresovaná předsedovi euroskupiny Jeroenovi Dijsselbloemovi prvním krokem na cestě k novému záchrannému programu pro Řecko. V nedělním referendu Řekové jasnou většinou odmítli podmínky věřitelů, které zemi uložili v červnu pro získání poslední části finanční pomoci v hodnotě 7,2 miliardy eur.

„Žádostí řecké vlády o podporu z ESM se dnes bude zabývat evropská pracovní skupina,“ uvedl mluvčí předsedy euroskupiny Michel Reijns. „Žádná telefonická konference euroskupiny nebude,“ dodal. Pomoc by podle pravidel ESM měla být spojena s programem hospodářských reforem, jehož podobu by měly odsouhlasit Evropská komise a Evropská centrální banka, případně i Mezinárodní měnový fond (MMF).

Do čtvrtka by měla řecká vláda předložit partnerům věrohodný a rozsáhlý seznam reforem, které hodlá výměnou za pomoc uskutečnit. Řecký premiér Alexis Tsipras dnes ve svém vystoupení v Evropském parlamentu uvedl, že řešení řecké dluhové krize musí být sociálně spravedlivé a ekonomicky udržitelné.

Návrhy řecké strany se podle Tsiprase soustředí na skutečnou změnu země, má jít o věrohodné reformy zajišťující spravedlivé rozdělení nákladů. Obsahují prý také představu jak řešit udržitelnost řeckého dluhu. Návrhy na jeho restrukturalizaci přitom podle řeckého premiéra nebudou znamenat zátěž pro evropské daňové poplatníky. Součástí kroků by měl být silný investiční program, zaměřený na boj s nezaměstnaností, podporu investic a rozvoj podnikání.

 

Zdroj: ČTK

Řecko předložilo eurozóně žádost o novou úvěrovou pomoc Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.