Řecko očekává nabídky na koupi většinového podílu v přístavu Pireus

Řecko žádá tři společnosti o předložení závazných nabídek na koupi většinového podílu v přístavu Pireus. Podle agentury Reuters musí firmy nabídku podat do září. Řecká vláda tak pravděpodobně nabízí ústupek mezinárodním věřitelům, kteří po ní požadují hospodářské reformy výměnou za vyplacení slíbené finanční pomoci.  

Řecko loni vybralo čínskou společnost Cosco Group a čtyři další firmy na užší seznam zájemců o většinový podíl v největším řeckém přístavu. Prodej byl ale zastaven, když se letos k moci dostala současná levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase. Má se za to, že pokračování prodeje je jedním z velkých ústupků, které premiér Tsipras během pokračujících rozhovorů o podmínkách uvolnění zbývající finanční pomoci mezinárodním věřitelům slíbil.

Podle zdroje Reuters mají o přístav stále zájem tři z původních pěti firem: Cosco, která v přístavu již působí, a dále nizozemská APM Terminals a společnost International Container Terminal Services se sídlem na Filipínách.

Zájemce má v Pireu získat podíl 51 procent s možností zvýšit ho do pěti let na 67 procent, pokud investuje 300 milionů eur (8,2 miliardy korun), sdělil zdroj agentury Reuters.„Vítěze chceme vyhlásit na konci září nebo začátkem října,“ dodal.

 

Zdroj: ČTK

 

Řecko očekává nabídky na koupi většinového podílu v přístavu Pireus Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ING Bance v Česku loni vzrostl zisk o 64 procent

    Byznys ·

    Tuzemské pobočce ING Bank loni stoupl čistý zisk na 344 milionů korun. V meziročním srovnání jde o čtyřiašedesátiprocentní nárůst. Celková výše aktiv se bance loni sní…

  2. Začíná populární filmový festival v Cannes

    ·

    Dnes večer se v jihofrancouzském městě Cannes uskuteční slavnostní zahájení 68. ročníku tamního mezinárodního filmového festivalu. Úvodním snímkem bude francouzské dra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.