Řecko obnovilo jednání s věřiteli, doufá v uvolnění záchranného úvěru

Řecko dnes obnovilo jednání se zástupci mezinárodních věřitelů, tedy Evropskou komisí, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou. Tamní vláda doufá, že ukončí šestiměsíční spory, které brání tomu, aby věřitelé zadlužené zemi uvolnili další část záchranného úvěru.

V sázce je uvolnění peněz, jimiž bude moci Řecko vyrovnat v květnu splatné dluhopisy v sumě 9,3 miliardy eur (254 miliard Kč). Podle údajů agentury Reuters to bude největší řecká splátka dluhu během příštích tří desetiletí.

Inspekce zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu v Aténách se táhne už od září. Obě strany se nebyly dosud schopny dohodnout na rozsahu úspor a reforem, které musí vláda podniknout, aby splnila podmínky pro uvolnění další půjčky. Věřitelé říkají, že řecká vláda zdržuje reformy, které mají zmírnit ochranu zaměstnanců a zavést do ekonomiky více konkurence, aby neuškodila klientelistickým skupinám a neztratila podporu jejich voličů před květnovými volbami do samospráv a Evropského parlamentu.

„Šest měsíců mluvíme stále znovu o stejných věcech, protože v řecké vládě se nemohou dohodnout sami mezi sebou,“ uvedl jeden z věřitelů Řecka.

Atény zase obviňují trojku ze zbytečného protahování rozhovorů, prý proto, že špatně interpretují ekonomické údaje. Podle Atén požadují věřitelé nepopulární opatření tam, kde údajně žádné nejsou zapotřebí.

„Trojka se ve svých předpovědích tragický mýlí, což vytváří velké problémy,“ řekl tento měsíc řecký ministr financí Jannis Sturnaras. Atény poté odhadly, že rozpočtový přebytek bez zahrnutí dluhové služby loni dosáhl 1,5 procenta hrubého domácího produktu, mnohem více, než předpovídala trojka.

Jednání se mají zaměřit na sérii návrhů, které loni předložila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a které mají posílit konkurenceschopnost řecké ekonomiky. Jde například o odstranění tržních bariér a zbytečných regulací v sektorech, jako jsou stavební materiály, potraviny a vydavatelství. „Reformy OECD a rekapitalizace bank jsou hlavními tématy nových jednání,“ řekl činitel řeckého ministerstva financí.

Trojka nebude žádat Atény o další úsporná opatření. Už je víceméně přesvědčená, Řecko v letošním roce splní stanovené rozpočtové cíle a dosáhne primárního přebytku 1,5 procenta HDP, dodal činitel.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Dostalo již dva záchranné balíky v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Řecká vláda výměnou za pomoc masivně škrtala výdaje, snížila důchody a mzdy a zvyšovala daně, v ekonomických reformách ale zaostává za požadavky.

Zdroj: ČTK

Řecko obnovilo jednání s věřiteli, doufá v uvolnění záchranného úvěru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.