Řecko obdrží první část záchranného programu ve výši 26 miliard eur

Ministři financí eurozóny ve středu schválili vyplacení prvních 26 miliard eur (702 miliard korun) z nového záchranného programu pro Řecko. Oznámili to zástupci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), jehož prostřednictvím budou peníze poskytnuty. Peníze Řecku mimo jiné umožní uhradit dnešní splátku 3,2 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB). ESM také potvrdil, že během tří let poskytne v rámci finanční pomoci Řecku až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Ministři financí zemí eurozóny, se na podmínkách třetího záchranného programu pro zadlužené Řecko shodli už minulý týden. Ve středu pak program překonal poslední klíčovou překážku, když získal souhlas německého parlamentu. Řecko muselo výměnou za pomoc slíbit další strukturální reformy, úsporná opatření a zvýšování daní.

Řecké ministerstvo financí uvedlo, že 13 miliard eur z první části pomoci by mělo do země dorazit už dnes ráno. Většina z těchto peněz bude použita na splacení dluhů, včetně dřívějšího překlenovacího úvěru z celounijního Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM). Dalších deset miliard eur z první části pomoci by podle agentury DPA mělo směřovat na zvláštní účet určený na podporu bankovního sektoru. Zbývající tři miliardy z této první části pomoci Řecko obdrží až na podzim.

Eurozóna doufá, že do pomoci Řecku se stejně jako v předchozích záchranných programech zapojí i Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten by měl o své účasti v programu rozhodnout v říjnu. Fond má pochybnosti ohledně udržitelnosti řeckého dluhu a vyzývá eurozónu k jeho zmírnění.

Prezident euroskupiny Jeroen Dijsselbloem vyjádřil přesvědčení, že eurozóna se dokáže s MMF na jeho účasti v programu dohodnout. Evropské vlády sice podle Dijsselbloema odmítají seškrtání dluhu Řecka, bude ale možné dosáhnout kompromisu v podobě prodloužení doby splatnosti a snížení úrokových sazeb.

Dijsselbloem rovněž upozornil, že Řecko má před sebou obtížnou cestu. „Budeme tento proces pozorně sledovat,“ prohlásil. „Nebude to snadné. Určitě narazíme v příštích letech na problémy, ale věřím, že je dokážeme vyřešit,“ dodal.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble vyjádřil naději, že záchranný program v dlouhodobém horizontu přispěje k oživení řecké ekonomiky. „Pokud Řecko splní své závazky a program bude plně a důrazně realizován, pak se může řecká ekonomika vrátit k růstu,“ řekl. „Příležitost tu je. Zda bude využita, o tom mohou rozhodnout pouze Řekové,“ dodal.

 

Zdroj: ČTK

Řecko obdrží první část záchranného programu ve výši 26 miliard eur Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.