Řecko není jediné, před bankrotem stojí další stát

Guvernér karibského ostrovního státu Portoriko v pondělí oznámil, že země není schopna splácet dluh ve výši 72 miliard dolarů. Země, která je nezačleněným územím Spojených států amerických, bude po věřitelích žádat odklad splátek o několik let, napsala BBC.

Zákonodárci Portorika budou v úterý schvalovat návrh rozpočtu ve výši 9,8 miliard dolarů, který počítá se škrty ve výši 674 milionů dolarů a s vyčleněním 1,5 miliardy dolarů na splácení dluhu.

Guvernér Garcia Padilla podle BBC nicméně řekl, že i kdyby se zemi podařilo zvýšit příjmy a snížit výdaje, problém je tak velký, že se ho nepodaří vyřešit. Bude se proto chtít dohodnout s věřiteli na odpisu části dluhu.

Portoriko nemůže restrukturalizovat dluh podle amerických bankrotových zákonů, protože není považováno za samosprávnou jednotku USA. Bílý dům proto v pondělí uvedl, že vyzve Kongres, aby změnil zákon. Portoriko by pak mohlo vyhlásit bankrot podle amerického práva, podobně jako to v roce 2013 udělalo město Detroit.

Spojené státy se v řešení dluhové krize čtyřmilionového Portorika angažují zejména proto, že dluhy této země drží z velké části individuální investoři v USA, nikoli velké instituce, jako je tomu v případě Řecka. Bankrot Portorika by proto mohl přímo ovlivnit řadu občanů USA.

Portoriko je volně přidruženým státem USA. Obyvatelé ostrova mají od roku 1917 nárok na americké občanství, na druhou stranu ale nemohou volit amerického prezidenta nebo sloužit v armádě. Ostrov sice má vlastní vládu, ale Kongres a prezident Spojených států mají nad Portorikem kontrolu, protože USA na ostrově zajišťují sociální služby, armádu a zahraniční politiku. Portoriko sice má v Kongresu vlastního zástupce, ale ten nedisponuje hlasovacím právem.

 

Zdroj: BBC

 

Řecko není jediné, před bankrotem stojí další stát Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.