Řecko loni dosáhlo přebytkového rozpočtu, plán ale ani tak nesplnilo

Řecko dosáhlo loni v primárním rozpočtu, který nezahrnuje splátky dluhů, přebytku jen 0,3 procenta hrubého domácího produktu, což bylo výrazně pod úrovní dohodnutou s mezinárodními věřiteli. Oznámilo to řecké ministerstvo financi. Předešlá konzervativní vláda odhadovala, že přebytek dosáhne slíbené úrovně 1,5 procenta HDP.

Podle ministerstva byl podstatně horší výsledek způsoben výpadkem rozpočtových příjmů ke konci roku v objemu 3,9 miliardy eur (106 miliard Kč). Ke konci minulého roku se začalo Řecko propadat znovu do finanční nestability v obavách z toho, že výsledek parlamentních voleb na konci ledna povede k odchodu země z eurozóny.

V lednu zaznamenaly řecké daňové příjmy prudký propad a ještě v únoru byly nižší, než se plánovalo. Řekové na přelomu roku ze strachu z výsledku voleb masově odkládali placeni daní.

Předešlé řecké vlády se s věřiteli dohodly, že letos bude mít primární rozpočet přebytek ve výši tří procent hrubého domácího produktu. Nová levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase se snaží vyjednat snížení tohoto závazku, aby získala peníze na plnění svých předvolebních slibů.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) dostalo ve dvou kolech slíbeno celkem 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Druhý záchranný program mu eurozóna v únoru prodloužila o čtyři měsíce, výplatu zbývajících peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

 

Zdroj: ČTK

Řecko loni dosáhlo přebytkového rozpočtu, plán ale ani tak nesplnilo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ryanair bude létat přes Atlantik

    Byznys ·

    Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

  2. Putin se poprvé po 11 dnech objevil na veřejnosti

    Společnost ·

    Ruský prezident Vladimir Putin po jedenácti dnech vystoupil na veřejnosti v Petrohradě před Konstantinovým palácem při příležitosti návštěvy kyrgyzského prezidenta Alm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.