Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech opět překvapila diváky svým neotřelým stylem. Režisér Jorgos Lanthimos, který už v minulých ročnících přivezl do Karlových Varů snímky Alpy nebo Špičák letos představil další absurdní drama Humr .​

Vzpomínám si, jak nám už na střední škole říkal učitel literatury: "Čím větší je v zemi politická nestabilita, tím lépe pro umění". Platilo to v průběhu historie a platí to i nyní. Důkazem je právě Jorgos Lanthimos a jeho filmy.

Poprvé jsem s jeho zvláštním stylem setkala na 46. karlovarském filmovém festivalu, kdy sem přivezl psychologický thriller Špičák (Kynodotas). Snímek vypráví příběh rodiny, ve které otec udržuje své tři děti v panickém strachu z okolního světa a neumožňuje jim nahlédnout za vysoké zdi jejich domova. Striktně nastavený rodinný režim však netrvá věčně. Syrový příběh pokusu o útěk jedné z dcer uchvátil nejen Karlovy Vary, ale i festival v Cannes a americké Oscary, kde bohužel svou nominaci na nejlepší zahraniční film nakonec neproměnil.

Lanthimosův nejnovější projekt Humr už svým krátkým popiskem ve festivalovém programu naznačuje, že se bude jednat o něco šíleného. Humr se pouští do rekonstrukce představy o budoucnosti generace singles. Tato budoucnost však není moc příznivá. Lanthimos představuje svět, kde je nezadanost nezákonná. Pokud shodou nešťastných okolností filmoví hrdinové o svého partnera přijdou, jsou zatčeni a odvezeni do hotelu, kde si mezi jeho hosty musí do 45 dní najít další protějšek. Pokud se tak nestane, promění se ve zvíře podle svého vlastního výběru.

Ačkoliv tento příběh vyznívá přeci jen trochu směšně, nečekejte bláznivou komedii. Režisér protkal svůj snímek absurditou, pochmurností i brutalitou, ze které vás zamrazí. Zachycená zoufalost hotelových hostů, kteří se v obavách proměny ve zvíře uchylují ke krajním řešením - od sebevraždy po "lov" rebelujících Samotářů žijících v lesích - postupně znepokojuje i čerstvě zamilované diváky v kinosále.

Řeckému režisérovi se do Humra podařilo obsadit známé britské a irské herce jako Colina Farrella (známý z filmů Alexander Veliký nebo Telefonní budka) , Rachel Weisz (Fontána) nebo Johna C. Reillyho (Chicago), což může nahrávat tomu, že se snímku snad dočkáme i v běžné distribuci.

 


Autor: Michaela Hofmanová

Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv Foto: kviff.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.