Řecko je v konečné fázi vyjednávání s věřiteli, další ústupky nebudou, prohlásil premiér Tsipras

Řecká vláda je v závěrečném stadiu jednání s mezinárodními věřiteli, kteří mají zemi poskytnout finanční záchranný program. Řekl to včera řecký premiér Alexis Tsipras. Zároveň také prohlásil, že dohoda nebude zahrnovat další snižování penzí a tvrdá úsporná opatření.

„Nacházíme se v konečné fázi bolestivého a obtížného období formovaného vládním jednáním s (věřitelskými) institucemi,“ řekl Tsipras centrálnímu výboru své strany SYRIZA. „Buďte ujištěni, že v těchto jednáních nepřijmeme pokořující podmínky,“ dodal. Podle agentury AP rovněž obvinil nejmenované evropské představitele, že předjímají krach jednání.

„Nepodlehneme iracionálním požadavkům týkajícím se DPH, penzí a trhu práce,“ řekl premiér. Řecká vláda podle něj učinila kroky k nalezení společného postoje s věřiteli, má však hranice, které jí mandát získaný od voličů, zdravý rozum a potřeba zajištění hospodářského růstu v zemi nedovolují překročit.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Dosažení dohody komplikují právě neshody ohledně penzí, reformy trhu práce, rozpočtových cílů a zvýšení daně z přidané hodnoty, píše agentura Reuters.

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí uvedl, že očekává dosažení dohody s věřiteli během jednoho týdne. Parlamentní mluvčí strany SYRIZA Nikos Filis pak ve středu prohlásil, že Řecko bez dosažení dohody s věřiteli nedokáže uhradit splátku půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), která připadá na 5. června. O prohlášení Nikose Filise se dočtete zde.

 

 

Zdroj: ČTK

Řecko je v konečné fázi vyjednávání s věřiteli, další ústupky nebudou, prohlásil premiér Tsipras Foto: shutterstock.com - A. Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.