Řecko je s úpravami své ekonomiky na dobré cestě

Řecko je na dobré cestě s úpravami své ekonomiky, které jsou potřebné pro zajištění další splátky peněz ze záchranného úvěru. Informoval o tom místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Ten rovněž uvedl, že Mezinárodní měnový fond je příliš pesimistický ve svém výhledu řeckého vývoje a nedaří se ho přesvědčit, aby změnil názor.

Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedla, že fond se aktivně snaží udělat vše, co je v jeho silách, aby vyřešil spory a umožnil uvolnění peněz pro Řecko. Má však podle ní pouze omezený prostor pro manévrování, neboť MMF nemůže dělat kompromisy v základech a umožnit mírnější řešení situace pro konkrétní zemi jen proto, že je to určitá země. „Musíme uplatňovat zásady, které se vztahují na všechny země, protože půjčujeme peníze mezinárodní komunity,“ prohlásila Lagardeová. Uvedla rovněž, že snížení zadlužení Řecka se může uskutečnit i bez toho, aby zahraniční věřitelé museli odepsat své dluhy. Bližší informace však neposkytla.

Evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici v úterý uvedl, že ve středu pojede do Atén, aby pomohl uzavřít kontrolu plnění požadavků na reformy, které jsou součástí záchranného programu. Dokončení kontroly je nutné k uvolnění další splátky peněz pro Řecko.

Guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras upozornil, že rychlá dohoda o uvolnění dalších peněz se zahraničními věřiteli je důležitá pro udržení vzestupu řecké ekonomiky.

Uvolnění dalších peněz z programu ohrozily měsíce hašteření kvůli změnám na řeckém pracovním a energetickém trhu, které doplnily neshody mezi MMF a evropskými věřiteli Řecka kvůli fiskálním cílům. MMF se nezapojil do třetího záchranného programu a působí pouze jako neoficiální poradce, někteří představitelé eurozóny však jeho zapojení vyžadují a eurozóna potřebuje, aby program zaštítil svými odbornými znalostmi. MMF však zapojení odmítá, dokud nebude mít jistotu, že Řecko je schopné se vymanit z dluhové spirály.

„Problém je, že MMF přichází s velmi pesimistickými prognózami růstu a fiskálního vývoje pokud jde o Řecko. Navíc neupravuje tyto prognózy na základě faktů, vycházejících ze skutečných výsledků,“ prohlásil Dombrovskis a zdůraznil, že plnění řeckého programu je na správné cestě.

Evropská komise odhadla, že řecká ekonomika letos vzroste o 2,7 procenta a příští rok růst zrychlí na 3,1 procenta. EK také čeká příští rok přebytek primárního rozpočtu Řecka, tedy bez nákladů na obsluhu dluhu, 3,7 procenta. MMF se však domnívá, že bude činit pouze 1,5 procenta. Fond také trvá na tom, že zadlužení Řecka, které se má letos snížit na 177,2 procenta hrubého domácího produktu z loňských 179,7 procenta HDP a příští rok na 170,6 procenta, je stále neudržitelně vysoké a že Řecku je potřeba od dluhů ulevit. Německo a několik dalších zemí eurozóny však tvrdí, že pokud Řecko uskuteční dohodnuté reformy, nebude oddlužení potřeba.

V pátek se zástupci MMF a eurozóny dohodli, že Atény musí do roku 2018 uskutečnit reformy v hodnotě 1,8 miliardy eur (48,6 miliardy Kč), což odpovídá jednomu procentu HDP. Další reformy ve stejné hodnotě musí Řecko provést po roce 2018.

Řecko bude potřebovat větší částku peněz letos v létě, kdy ho čeká splátka dluhu 7,2 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Řecko je s úpravami své ekonomiky na dobré cestě Foto: ČTK/Šimánek Vít: Valdis Dombrovskis

reklama

Další články

  1. Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

    Byznys ·

    Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.