Řecko je o krok blíže předčasným volbám, opozice vrátila mandát k sestavení vlády

Předseda řecké hlavní opoziční strany Nová demokracie Evangelos Meimarakis v pondělí podle agentury AP formálně vrátil prezidentovi Prokopisovi Pavlopulosovi mandát k sestavení vlády. Řecko je tak po čtvrteční rezignaci dosavadního levicového premiéra Alexise Tsiprase zase o něco blíže vypsání předčasných voleb. Ty by se mohly uskutečnit na konci září. 

Třídenní šanci na sestavení vlády nyní dostane zřejmě Lidová jednota, kterou založili nespokojení poslanci Tsiprasova hnutí Syriza. Ústava totiž předpokládá, že jestliže vláda podá do roka po svém ustavení demisi, mají mít možnost sestavit jinou vládu postupně druhá a třetí nejúspěšnější parlamentní strany. Volby v lednu vyhrála Syriza, Nová demokracie skončila druhá a na třetím místě byl nacionalistický Zlatý úsvit. Nově vzniklá Lidová jednota má ale více hlasů než nacionalisté, proto by podle některých měla mandát dostat právě ona.

Úspěch jednoty v hledání koaličního partnera se ale nepředpokládá. V případě, že se novou koalici sestavit nepodaří, bude rozpuštěn parlament a příští měsíc se budou konat volby.

Nejpozději v pátek by tak měl prezident přijmout formálně Tsiprasovu demisi a pak jmenovat úřednickou vládu v čele s šéfkou nejvyššího soudu. Na přípravu voleb zbudou asi tři týdny.

 

Zdroj: ČTK

Řecko je o krok blíže předčasným volbám, opozice vrátila mandát k sestavení vlády Foto: ČTK/SCANPIX SWEDEN// AA / TT: Vůdce řecké opoziční strany Nová demokracie Evangelos Meimarakis

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.