Řecko dostane další peníze ze záchranného programu, ESM uvolnil dvě miliardy eur

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) Řecku včera uvolnil ze záchranného programu další dvě miliardy eur (54 miliard korun). Balkánský stát totiž podle záchranného fondu pro eurozónu splnil všechny potřebné podmínky. Ministři financí eurozóny už souhlasili s uvolněním nových peněz pro Řecko.

„Toto rozhodnutí následuje poté, co řecká vláda dokončila první sadu stanovených milníků,“ uvedl fond s odkazem na řecké schválení požadovaných reforem. Uvolněné peníze Atény použijí k obsluze řeckého dluhu a spolufinancování projektů financovaných strukturálními fondy EU, uvedl ESM podle agentury Reuters.

Prezident euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v sobotu konstatoval, že Řecko uskutečnilo všechny reformy dohodnuté s věřiteli ze zemí eurozóny, a může tak od ESM dostat další splátku ze slíbeného úvěru i peníze na rekapitalizaci bank. Kromě dvou miliard eur z dohodnuté úvěrové pomoci by Řecko mělo dostat také kolem deseti miliard eur na rekapitalizaci bank.

O víkendu uvolnění peněz pro Řecko schválili náměstci ministrů financí zemí platících eurem. Včera jej potvrdili samotní ministři euroskupiny, kteří také diskutovali o druhém souboru řeckých reforem. Ten by měl být schválen do poloviny příštího měsíce a je podmínkou uvolnění další jedné miliardy eur.

„Nyní zaměříme pozornost na další fáze programu ESM a apelujeme na Řecko, aby spolu s věřitelskými institucemi urychlilo práce na druhé a konečné sadě milníků,“ uvádí se v návrhu prohlášení euroskupiny, který získala agentura Reuters.„Vítáme závazek řeckých činitelů dokončit druhou sadu reforem do poloviny prosince,“ píše se v návrhu komuniké.

Silně zadlužené Řecko se v létě po půlročním povolebním zmatku nakonec dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu. V jeho rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Řecko za to musí pokračovat v reformách veřejných financí, ekonomiky a státní správy a každé uvolnění části úvěru je podmíněno konkrétními kroky.

Řecký parlament minulý týden schválil soubor dalších reforem, které požadovali mezinárodní věřitelé. Opatření se týkají například pravidel pro zabavování nemovitostí při nesplácení hypoték a pro správu daňových nedoplatků.

 

 

Zdroj: ČTK

Řecko dostane další peníze ze záchranného programu, ESM uvolnil dvě miliardy eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Západ prodlouží sankce vůči Rusku o půl roku

    Byznys ·

    Západní představitelé se na okraj summitu skupiny zemí G20 dohodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců, platit tedy mají přinejmenším do července na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.