Řecko dostalo od věřitelů ultimátum - má ustoupit, jinak bude čelit bankrotu

Řecko dostalo po čtvrteční neúspěšné schůzce s mezinárodními věřiteli jasné ultimátum: má do příštího týdne ustoupit od svých požadavků, jinak bude čelit bankrotu. Podle agentury AP zaujal nejtvrdší postoj Mezinárodní měnový fond (MMF). Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že řecká vláda už nemá čas na další hazardérství, a dodal, že definitivní dohodu čeká na zasedání eurozóny příští čtvrtek.

Po dnešním setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem v Bruselu řecký premiér Alexis Tsipras připustil, že Řecko a jeho věřitelé jsou vzdáleni dohodě o poskytnutí dalších peněz zadlužené zemi výměnou za reformy.

„Pracujeme s věřiteli na řešení vhodném pro řecký lid, které vynese Řecko na dráhu růstu,“ citovala agentura AFP řeckého premiéra, který se tak ve svých výrocích výrazněji neodchýlil od předchozích dnů. Nejmenovaný řecký činitel k tomu dodal, že z Bruselu odletěla řecká delegace vyjednávačů věnujících se technickým detailům připravované dohody.

Juncker označil rozhovor s řeckým premiérem za „důležitý, zajímavý a přátelský“. Nekompromisní byl naopak mluvčí MMF Gerry Rice, podle kterého se obě strany stále neshodují v zásadních otázkách. „Existují mezi námi velké rozpory ve většině klíčových oblastí,“ řekl Rice novinářům. „V řešení těch rozporů jsme dosud nepokročili, k dosažení dohody máme tedy pořád hodně daleko,“ dodal. MMF je spolu s Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou (ECB) jedním z hlavních věřitelů Řecka.

Rice upřesnil, že rozpory stále trvají v otázce reformy řeckého penzijního systému, který je z pohledu MMF neúnosný, a ohledně rozšíření daňového zatížení obyvatelstva, bez něhož podle věřitelů Řecko nemůže zvládnout pokrytí veřejných výdajů. „MMF nikdy neodchází od jednacího stolu, ale míč je nyní na řecké straně,“ dodal Rice.

Podle Tuska, který se s Tsiprasem sešel již ve středu, už nemá Řecko čas a nemůže si dovolit jednání prodlužovat. „Je zcela zřejmé, že potřebujeme rozhodnutí, nikoli vyjednávání,“ upozornil Tusk s tím, že definitivní dohoda by měla padnout na zasedání ministrů financí zemí eurozóny příští čtvrtek. O tom, že Řecku nezbývá mnoho času, stejně jako o hrozícím státním bankrotu země a jejím vystoupení z eurozóny mluvil také guvernér německé centrální banky Jens Weidmann nebo evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Příkladem nesnadné komunikace mezi věřiteli a Řeckem je otázka stanovení primárního rozpočtového přebytku pro letošní rok, který by podle Bruselu a MMF měl dosáhnout jednoho procenta HDP. Nejprve se zdálo, že Řecko s tímto cílem souhlasí, pak se ale Řekové vrátili k návrhu 0,75 procenta a po chladné reakci věřitelů opět projevili ochotu o konečném číslu diskutovat. Řecký ministr financí Janis Varufakis ale dnes v parlamentu popřel, že by Řecko někdy se zmíněným procentem souhlasilo. Přijetí návrhů věřitelů označil za „podřízení misantropickému nesmyslu“, kterému již byla země podrobena v posledních pěti letech.

Otázku důchodů zkomplikovalo rozhodnutí řeckého nejvyššího správního soudu, který označil za neplatné všechny škrty penzí důchodců ze soukromého sektoru provedené vládou v roce 2012. Pro státní pokladnu to znamená nečekaný výdaj v rozmezí 1 až 1,5 miliardy eur. Opatření se podle řeckého listu Kathimerini dotkne zhruba 800 tisíc důchodců, kteří mají penzi vyšší než 1 000 eur (27 300 korun) měsíčně. Vláda už slíbila, že se rozhodnutí soudu podřídí.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Řecko dostalo od věřitelů ultimátum - má ustoupit, jinak bude čelit bankrotu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.