Řecko by dnes mělo zaplatit Evropské centrální bance 3,2 miliardy eur

Evropská centrální banka má ve čtvrtek od Řecka dostat splátku části dluhu a úroků ve výši 3,2 miliardy eur (86,5 miliardy korun). Řecko k tomu použije peníze ze třetího záchranného programu, na němž se minulý týden vláda zadlužené země dohodla s eurozónou a schválily jej i parlamenty několika evropských zemí.

V rámci záchranného balíku by mělo Řecko během tří let získat až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun), které budou celkově splatné za 32,5 roku. První tranši pomoci ve výši 13 miliard eur obdrží Řecko už dnes.

Dohoda předpokládá, že nové úvěry budou zadluženému Řecku poskytnuty výměnou za rozsáhlé reformy a úspory. Týká se to například zvyšování daní nebo změn v důchodovém systému.

I nadále ale zůstává otevřená otázka udržitelnosti řeckého dluhu. Podle Mezinárodního měnového fondu je totiž dluh země ve stávající podobě neudržitelný. Tato finanční instituce se proto také dosud do nového úvěrového programu pro Řecko nezapojila. Země platící eurem přitom ale její účast považují za nezbytnou.

 

Zdroj: ČTK

 

Řecko by dnes mělo zaplatit Evropské centrální bance 3,2 miliardy eur Foto: shutterstock.com - ECB

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.