Řecko a Bulharsko brzy uzavřou dohodu o výstavbě plynovodu

Řecko a Bulharsko v příštích týdnech uzavřou dohodu o výstavbě plynovodu propojujícího obě země. Plynovod bude součástí takzvaného jižního koridoru. Jde o infrastrukturní projekt, který zajistí proudění kaspického plynu do Evropy. Agentura Reuters o tom informovala s odvoláním na úředníka z řeckého ministerstva pro energetiku. 

Projekt nazvaný IGB by měl stát kolem 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Evropská unie již schválila, že poskytne na výstavbu plynovodu 45 milionů eur.

Plynovod o délce 180 kilometrů bude mít kapacitu tři miliardy metrů krychlových. Postaví ho řecko-bulharský společný podnik zřízený v roce 2011, jehož součástí je i italská energetická skupina Edison.

„Všechny nezbytné procedury byly dokončeny,“ řekl úředník, který si nepřál být jmenován. „Podpis dohody se očekává v příštích týdnech." Brzké dokončení dohody potvrdil i další z úředníků, který dodal, že musí být vyřešeno ještě několik málo otázek.

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase usiluje o diverzifikaci své energetické politiky. Podpořila také plánované prodloužení plynovodu, který má přepravovat ruský plyn do Evropy přes Turecko a Řecko. Tsipras se má setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na ekonomickém fóru, které se koná 18. až 20. června v Petrohradě. Očekává se, že oba představitelé budou mluvit plynovodu nazývaném Turkish Stream.

 

Zdroj: ČTK

 

Řecko a Bulharsko brzy uzavřou dohodu o výstavbě plynovodu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.