Řecká vláda bude podle eurokomisaře Oettingera brzy nucena platit dlužními úpisy

Podle eurokomisaře pro digitální ekonomiku a společnost Günthera Oettingera bude Řecko brzy nuceno hradit účty a vyplácet mzdy společně s důchody ve formě dlužních úpisů. Balkánská země by tak byla nezpůsobilou pro setrvání v měnové unii. 

„Insolventní země, která zavádí paralelní měnu, nepatří do měnové unie,“ uvedl Oettinger. „Nacházíme se v kuriózní situaci, kdy Řecko je sice členem eurozóny, ale nemá téměř žádná eura,“ dodal.

Kvůli řecké dluhové krizi se v úterý bude konat mimořádný summit eurozóny. Řecký premiér Alexis Tsipras v pondělí slíbil, že na summitu představí nový návrh řešení řecké dluhové krize poté, co Řekové v nedělním referendu odmítli podmínky mezinárodních věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci. Oettinger nicméně upozornil, že nová jednání s Řeckem nebudou mít smysl, pokud budou Atény nadále odmítat reformy.

Řecké banky v úterý zůstávají zavřené a Řekové tak mohou nadále vybírat peníze pouze z bankomatů. Denní limit pro jednu kartu zůstává 60 eur (zhruba 1600 Kč).

ECB se v pondělí rozhodla znovu ponechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč). Zároveň zpřísnila podmínky pro záruky požadované od řeckých bank za nouzové úvěry; podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací však tento krok nebude mít na fungování bank žádný dopad.

 

Zdroj: ČTK

Řecká vláda bude podle eurokomisaře Oettingera brzy nucena platit dlužními úpisy Foto: Slavko Sereda / Shutterstock.com: Eurokomisař Günther Oettinger

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.