Řecká vláda brání odlivu kapitálu a krachu bank. Víme, jaká pravidla v zemi ode dneška platí.

Řecká vláda rozhodla, že banky v zemi zůstanou zavřené nejméně do 6. července, tedy do prvního pracovního dne po referendu o podmínkách prodloužení finanční pomoci ze strany věřitelů. Obchodovat se nebude ani na aténské akciové burze. Ministr financí Janis Varufakis však bude mít podle listu Ta Nea pravomoc toto období zkrátit, nebo naopak prodloužit. Některé pobočky bank ovšem zůstanou v provozu a budou sloužit výhradně k vyplácení důchodů.

Další opatření, které má omezit odlivu kapitálu ze země a destabilizaci bankovního systému se týká bankomatů. Ty budou na každou kartu vydávat jen 60 eur denně. Opatření se ale nebude týkat karet, které byly vydány mimo Řecko. Bankomaty zůstanou podle listu Ta Nea v pondělí mimo provoz jen na několik hodin, než se uskuteční jejich přenastavení. Vydávat hotovost by měly už od pondělního večera nebo nejpozději v úterý ráno.  

Řekové budou moci i přes zavřené banky využívat platby kartou či vnitrostátní transkace internetového bankovnictví. Omezení se v této oblasti týkají jen mezinárodních plateb.

Řecká vláda zároveň rozhodla o tom, že po dobu omezených výběrů z bankomatů a uzavřených bank nebude možné účtovat dlužníkům úroky z prodlení při nesplácení úvěrů. Prodloužit se budou muset také termíny splatnosti spotřebitelských půjček a dalších úvěrů.
Řecko o víkendu zaznamenalo také problémy se zásobováním pohonnými hmotami. U čerpacích stanic se tvořily fronty, protože se Řekové v obavách o další vývoj situace rozhodli palivem předzásobit. Některé čerpací stanice musely dokonce zavřít, protože neměly co prodávat. Více jsme psali zde: V Řecku neotevřou banky ani burza, čerpacím stanicím dochází zásoby paliva.Zdroj: Ta Nea

 

Řecká vláda brání odlivu kapitálu a krachu bank. Víme, jaká pravidla v zemi ode dneška platí. Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.