Řecký soud zprostil ředitele statistického úřadu obvinění z falšování údajů

Řečtí soudci zrušili obvinění ředitele tamního statistického úřadu Andrease Georgiu, který měl zkreslovat údaje řeckého státního dluhu za rok 2009. Měl tak chtít ospravedlnit tvrdá úsporná opatření spojená s prvním mezinárodním záchranným programem pro balkánskou zemi. O situaci informovala agentura Reuters.

Obvinění vznesl předloni prokurátor na základě tvrzení bývalé zaměstnankyně úřadu. Georgiu jakékoli pochybení odmítal a upozorňoval, že žádost o záchranný program byla založena na statistikách sestavených jeho předchůdci.

Georgiu byl jmenován ředitelem řeckého statistického úřadu ELSTAT v roce 2010, předtím působil jako zástupce ředitele statistického odboru Mezinárodního měnového fondu (MMF). Jeho jmenování mělo přispět k obnovení věrohodnosti úřadu. Koncem roku 2009 se totiž po nástupu nové vlády ukázalo, že rozpočtové deficity byly mnohem vyšší, než ELSTAT uváděl. Nespolehlivé řecké statistiky jsou považovány za jednu z příčin tamní dluhové krize, píše Reuters.

V květnu 2010 se Řecko ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Výměnou za úvěrovou podporu ale muselo zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.


Zdroj: ČTK

Řecký soud zprostil ředitele statistického úřadu obvinění z falšování údajů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Hollande chce vládní kabinet pro eurozónu

    Společnost ·

    Francouzský prezident François Hollande se připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.