Řecký parlament schválil reformy, které mají zajistit další finanční pomoc

Řecký parlament v noci na dnešek s přispěním opozice schválil použití reformních návrhů řecké vlády jako základu pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci. Tu silně zadlužené Řecko potřebuje k odvrácení platební neschopnosti. Reformní návrhy Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond za určitých podmínek považují za základ pro jednání s řeckou vládou. Dnes se navrženými reformami budou zabývat ministři financí eurozóny.

Řecká vláda reformní plán zahrnující tvrdá úsporná opatření předala představitelům eurozóny ve čtvrtek. Ve třísetčlenném parlamentu podpořilo vládní plán 251 zákonodárců, přičemž k získání souhlasu s reformami potřebovala vláda i hlasy opozice. Někteří členové vládní strany SYRIZA, včetně dvou ministrů, totiž byli proti nebo se hlasování zdrželi. To podle agentury AP vyvolává pochybnosti ohledně stability řecké vlády.

Již před hlasováním vyzvalo několik členů strany SYRIZA k návratu k drachmě, pokud nebude možná dohoda s mezinárodními věřitelskými institucemi bez úsporných opatření. V pátek večer v centru Atén protestovalo proti úsporným opatřením zhruba 7000 lidí.

Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu podle zdroje agentury Reuters informovaly vlády zemí platících eurem, že „za určitých podmínek vidí návrhy (řeckých úsporných opatření) za základ pro jednání o novém záchranném balíku z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM)“. Reuters připomíná, že toto doporučení je důležitým krokem před odpolední schůzkou ministrů financí eurozóny.

Řecký premiér Alexis Tsipras po schválení reforem parlamentem prohlásil, že vláda získala silný mandát k dokončení jednání s věřiteli. Dodal, že prioritou je nyní dosáhnout pozitivního výsledku jednání.

Řecká vláda výměnou za pomoc slibuje udržení a zvyšování primárního rozpočtového přebytku, zvýšení některých daní, snížení výdajů například na obranu, postupnou reformu penzí i veřejného sektoru, lepší výběr daní i pokračování privatizace. Tyto reformy jsou podobné dřívějším návrhům věřitelů, které Řekové minulý týden v referendu odmítli.

 

Zdroj: ČTK

Řecký parlament schválil reformy, které mají zajistit další finanční pomoc Foto: shutterstock.com - řecký parlament

reklama

Další články

  1. Setrvat v eurozóně chce 84 procent Řeků

    Společnost ·

    Zachovat společnou evropskou měnu si přeje 84 procent Řeků, zatímco návrat k drachmě chce 12 procent obyvatel zadluženého Řecka. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu spo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.