Řecký parlament schválil dohodu o novém záchranném programu

Řecký parlament v pátek schválil dohodu o třetím záchranném programu dojednaném se zahraničními věřiteli. Stalo se tak po noční debatě poslanců. Podle konečných výsledků návrh podpořilo 222 z 300 zákonodárců, proti jich bylo 64 a 11 se hlasování zdrželo, zbylí tři poslanci přítomni nebyli. Premiér Alexis Tsipras chce podle nejmenovaného vládního představitele možná už na konci příštího týdne požádat parlament o důvěru. Pokud ji nezíská, může to znamenat předčasné volby.

Dohodu o nové pomoci, se kterou jsou spojena další úsporná opatření, dnes Tsipras prosadil s pomocí opozice. Tsiprasova vládní strana SYRIZA má ve 300členném zákonodárném sboru 149 mandátů. Část krajně levicového křídla SYRIZY dohodu odmítá, proti hlasoval mimo jiné někdejší ministr financí Janis Varufakis.

Tsipras se v parlamentu opírá celkem o 162 hlasů, vedle poslanců SYRIZY jsou to ještě koaliční zákonodárci z hnutí Nezávislí Řekové (ANEL). Možné hlasování o důvěře by se podle agentury Reuters mělo konat po 20. srpnu, což je termín, do kterého Řecko musí uhradit splátku Evropské centrální bance (ECB).

Přijetí dohody znamená, že Řecko se zřejmě vyhne další překlenovací půjčce od Evropské unie, než bude možné na základě přijaté dohody čerpat dlouhodobou finanční pomoc.

V případě nutnosti další překlenovací půjčky byl ve hře starší celounijní Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za peníze z EFSM ručí všechny členské státy, tedy i Česká republika. Naopak dlouhodobá pomoc bude financováno z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který je výhradně nástrojem eurozóny.

Dnes odpoledne se v Bruselu sejdou ministři financí zemí platících eurem, aby o přesné podobě a objemu pomoci jednali. Pokud by řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos na jednání přijel bez schválené dohody, řešili by ministři zcela jistě zejména krátkodobé financování Řecka.

Pokud v Bruselu dohoda o třetím programu finanční pomoci nebude rychle uzavřena, navrhuje podle zdrojů Reuters Evropská komise překlenovací úvěr 6,04 miliardy eur. Zhruba 4,4 miliardy by byly určeny ke splátce dluhů, zbytek by byl použit k tomu, aby unijní státy s národními měnami, tedy i Česká republika, nemusely za půjčku ručit. Agentura Reuters dnes uvedla, že Evropská komise už k poskytnutí překlenovacího úvěru učinila patřičná opatření.

 

Zdroj: ČTK

Řecký parlament schválil dohodu o novém záchranném programu Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com: Řecký parlament

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.