Řecký ministr financí Varufakis rezignoval, nechce být překážkou pro další jednání

Řecký ministr financí Janis Varufakis v noci na pondělí oznámil rezignaci na svou funkci. Stalo se tak i přesto, že vláda premiéra Tsiprase a její odmítavý postoj k reformám navrženým věřiteli získal v nedělním referendu podporu více než 61 procent voličů.

Varufakis, který už před referendem nabídl rezignaci, pokud voliči v referendu přijmou návrhy věřitelů, svůj odchod i přes opačný výsledek hlasování zdůvodnil tím, že někteří účastníci Euroskupiny a další zástupci věřitelů by uvítali, pokud by se dalšího vyjednávání nezúčastnil. Podle Varufakise může jeho odstoupení pomoci premiérovi Tsiprasovi na cestě k nové dohodě. Zatím není jasné, kdo Varufakise ve funkci nahradí.

Varufakis: Rezignuji, pokud občané v referendu přijmou návrhy věřitelů

"Budu i nadále podporovat premiéra Tsiprase, nového ministra financí a naši vládu," uvedl řecký ministr ve svém prohlášení, ve kterém rovněž ocenil statečnost řeckých voličů. "Slavné OXI (Ne), které dali najevo demokratům na celém světě je jen začátek," dodal.

Řecký ministr financí však není jediným, kdo po referendu odstoupil z funkce. Krátce poté, co bylo jasné, jak refrenum dopadne, oznámil svůj odchod z pozice předsedy nejsilnější opoziční strany Nová demokracie Antonis Samaras, bývalý řecký premiér.

 

Zdroj: ČTK, The Guardian

Řecký ministr financí Varufakis rezignoval, nechce být překážkou pro další jednání Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.