Řecká ekonomika loni podle prvního odhadu stoupla o 0,8 procenta

Řecká ekonomika loni vykázala růst o 0,8 procenta. V prvním předběžném odhadu růstu HDP za uplynulý rok to dnes oznámil řecký statistický úřad ELSTAT. Vláda v Aténách a její mezinárodní věřitelé předpokládali, že ekonomika v roce 2014 poroste o 0,6 procenta. Dosud poslední oficiální odhad bývalého řeckého ministra financí Gikkase Hardouvelise hovořil o růstu o 0,7 procenta.

Druhý odhad výkonu ekonomiky za loňský rok zveřejní ELSTAT 9. října.

Řecký hospodářský růst z počátku minulého desetiletí skončil po globální finanční krizi, kdy se země propadla do hospodářské recese. Následná dluhová krize v Řecku a úsporná opatření, která po zadlužené zemi požadují její mezinárodní věřitelé výměnou za peníze ze záchranných programů, těžce dolehly na domácí ekonomiku, která kvůli tomu v posledních šesti letech klesla o čtvrtinu, napsala agentura Reuters.

Silně zadlužené Řecko v současnosti jedná s mezinárodními věřiteli o reformách, které po ní věřitelské instituce požadují výměnou za pokračování úvěrové pomoci. Platnost záchranného programu eurozóna 20. února prodloužila o čtyři měsíce, tedy do konce června. Výplata zbývajících peněz však byla pozastavena až do ukončení revize reformních plánů nové řecké vlády. Ekonomové varují, že Řecko by se bez finanční pomoci mohlo v příštích týdnech dostat do platební neschopnosti.

 

Zdroj: ČTK

Řecká ekonomika loni podle prvního odhadu stoupla o 0,8 procenta Foto: Kostas Koutsaftikis / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.