Řecká dohoda o třetím záchranném balíku je na spadnutí, míní Tsipras

Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase je Řecko blízko dosažení dohody o podmínkách poskytnutí třetího záchranného programu. Tsipras řekl, že dohoda s mezinárodními věřiteli zamezí spekulacím o tom, že jeho země opustí eurozónu. Řecko zahájilo ve středu jednání s věřiteli o podmínkách, na základě kterých dostane další půjčky ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). 

Okolo požadovaných úsporných opatření panují neshody ve vládní straně Syriza, kterou ve středu vyzval k jednotě předseda parlamentu. Mluvčí vlády zároveň připustila, že kvůli nejednotě v Tsiprasově straně je reálné konání předčasných voleb na podzim.

„Jsme v závěrečné fázi jednání o dohodě s (mezinárodními) institucemi... Navzdory obtížím, kterým čelíme, věříme, že tato dohoda ukončí nejistotu okolo budoucnosti Řecka a eurozóny,“ řekl podle agentury Reuters řecký premiér během návštěvy ministerstva zemědělství.

Ministr financí Euklidis Tsakalotos v úterý předpověděl, že dohoda by mohla být hotova ještě tento týden. Řecko se potřebuje domluvit s věřiteli nejpozději do 20. srpna, kdy musí splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB).

Podle předsedy parlamentu Niklose Filise chce Řecko získat kompletní záchranný balík, nikoli jen překlenovací úvěr. Řecký parlament už kvůli tomu schválil úsporná opatření požadovaná věřiteli. „Řecká vládní strana by se měla shodnout na podpoře dohody zajišťující budoucnost země,“ řekl Filis na adresu přibližně čtvrtiny poslanců formace Syriza, kteří jsou proti dalším úsporám.

Vládní mluvčí Olga Gerovasiliová ve středu řekla, že pokud nebude mít Tsiprasův kabinet kvůli této nejednotě parlamentní většinu, přijdou na podzim na řadu předčasné volby. Tuto možnost už dříve připustil i sám premiér.

 

Zdroj: ČTK

 

Řecká dohoda o třetím záchranném balíku je na spadnutí, míní Tsipras Foto: Shutterstock.com: Řecký premiér Alexis Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.