Řecké banky se otevřou až v pondělí, píše list Kathimerini

Řecké banky by se měly otevřít v pondělí 13. července. Zůstanou tak zavřené další tři pracovní dny. S odvoláním na dosud neoficiální rozhodnutí řeckého ministerstva financí o tom ve středu informoval list Kathimerini. Peněžní ústavy jsou mimo provoz od pondělí 29. června poté, co Evropská centrální banka (ECB) odmítla zvýšit objem nouzového financování ELA. Oficiálně se měly banky znovu otevřít toto úterý, pak byl tento krok odložen na čtvrtek.

Zatím zůstává povolen maximální výběr z bankomatů ve výši 60 eur (zhruba 1600 Kč) na majitele účtu denně. Důchodci si po 120 eurech, které si mohli denně vyzvednout od minulého týdne, budou mít možnost vybrat opět do dalšího rozhodnutí stejnou částku. Rovněž až 120 eur si smí vyzvednout také důchodci žijící v zahraničí a nezaměstnaní ze sociální podpory. Až 1 000 eur si bude moci vybrat občan jedoucí do zahraničí.

Ministr hospodářství Jorgos Stathakis v pondělí řekl, že by měl být limit 60 eur denně zachován až do pátku, pokud ECB objem nouzového financování nezmění, jak už ve středu rozhodla.

Náměstek ministra pro reformu státní správy Jorgos Katrugalos v řeckém rozhlase už v úterý vyjádřil pochybnosti o tom, že by se banky mohly otevřít tento týden.

Řekové v nedělním referendu odmítli podmínky věřitelů pro uvolnění další finanční pomoci. Řecká vláda nyní chce se zástupci eurozóny znovu jednat o přísunu peněz a odpisu dluhů, aby odvrátila hrozící státní bankrot.

 

Zdroj: ČTK

 

Řecké banky se otevřou až v pondělí, píše list Kathimerini Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.