Řecké banky mají peníze jen do pondělí, jejich další osud závisí na ECB

Řecké banky mají hotovost jen do pondělního rána, další vývoj bude záviset na postupu Evropské centrální banky (ECB). Řekla to dnes předsedkyně řecké bankovní asociace Luka Katseliová. Řecké banky jsou od pondělí na příkaz vlády zavřené, protože ECB jim odmítla zvýšit objem nouzového financování. Hotovostní rezerva, kterou mají řecké banky k dispozici, činí v současné době pouze miliardu eur (zhruba 27 miliard Kč).

Řekové mohou po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl původně stanoven na 60 eur (zhruba 1600 Kč). Protože ale bankám začaly docházet dvacetieurové bankovky, byl podle listu Daily Telegraph limit sníže na 50 eur denně.  

"Likvidita je zajištěna do pondělí, poté bude záviset na rozhodnutí ECB," řekla Katseliová. Řecké banky jsou nyní závislé na financování z nouzového programu ELA, o kterém hodlají vedoucí představitelé ECB znovu jednat až v pondělí.

Řecká vláda tvrdí, že se banky otevřou, jakmile se zemi podaří dohodnout se s mezinárodními věřiteli. Premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek uvedl, že čeká uzavření dohody do 48 hodin od nedělního referenda o přijetí podmínek věřitelů. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dnes ale označil slova řecké vlády o blízké dohodě za "naprosto falešná".

Řecká vláda minulou neděli večer rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou od 29. června do 6. července zavřeny. Ještě téhož dne odpoledne přitom tvrdila, že se banky zavřít nechystá.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír ve čtvrtek uvedl, že pokud Řekové v nadcházejícím referendu odmítnou reformy požadované mezinárodními věřiteli výměnou za další finanční pomoc, může se stát, že až se banky znovu otevřou, řeckou měnou již nebude euro.

 

Zdroj: ČTK

Řecké banky mají peníze jen do pondělí, jejich další osud závisí na ECB Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.