ECB v prvním měsíci kvantitativního uvolňování nakoupila cenné papíry za 61 miliard eur

Evropská centrální banka (ECB) v březnu nakoupila vládní dluhopisy a další cenné papíry za téměř 61 miliard eur (1,7 bilionu Kč). O miliardu eur tak převýšila cílový měsíční objem programu nákupů, jehož prostřednictvím se snaží podpořit ekonomiku a odvrátit deflaci v eurozóně. Napsala o tom agentura Reuters.

Banka se v lednu rozhodla zahájit takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tisknutí nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. Dodala, že do ekonomiku eurozóny bude od března měsíčně podporovat 60 miliardami eur. Program by měll podle banky trvat minimálně do září příštího roku.

Stanovená měsíční částka zahrnuje nejen vládní dluhopisy, ale také cenné papíry soukromých společností. Nákupy vládních dluhopisů banka spustila 9. března, zatímco soukromé cenné papíry začala nakupovat již v loňském roce. Podle mluvčího ECB činily v březnu celkové nákupy cenných papírů 60,953 miliardy eur. Údaje ECB rovněž ukázaly, že nákupy cenných papírů samotného veřejného sektoru od 9. března do 3. dubna dosáhly 52,5 miliardy eur.

„Je to velmi povzbudivý začátek a popírá to skepsi ohledně dosažení cíle (pro objem nákupů),“ uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. Někteří ekonomové dříve upozorňovali, že ECB by se mohla potýkat s nedostatkem dluhopisů splňujících kritéria pro nákup.

 

Zdroj: ČTK

 

ECB v prvním měsíci kvantitativního uvolňování nakoupila cenné papíry za 61 miliard eur Foto: shutterstock.com - ECB

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.