ECB věří, že kvantitativní uvolňování funguje, jsou však zapotřebí vládní reformy

Vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB) věří, že program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů funguje. ECB se jím od března snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně. Příznivé dopady těchto nákupů se však projeví v plné míře pouze v případě, že vlády zavedou potřebné reformy. Vyplývá to ze zápisu z dubnového zasedání vedoucích představitelů ECB.  

Banka v lednu zahájila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tisk nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. Uvedla tehdy, že do ekonomiky eurozóny bude od března pumpovat asi 60 miliard eur (více než 1,6 bilionu korun) měsíčně. Program by měl trvat minimálně do září příštího roku, takže celkem by měla banka ekonomice dodat asi 1,1 bilionu eur (zhruba 30 bilionů Kč).

Na dubnovém zasedání činitelé banky podle zápisu dospěli k závěru, že rizika spojená s kvantitativním uvolňováním měnové politiky byla zveličována a že v měnové politice ECB nejsou zapotřebí změny. „Členové (Výkonné rady ECB) se shodli, že je třeba klást důraz na stabilní kurz měnové politiky,“ píše se v zápisu.

Banka v zápisu rovněž uvedla, že vlády členských zemí eurozóny musí pokročit v realizaci strukturálních reforem a uskutečnit opatření ke zlepšení podnikatelského prostředí.

Kvantitativní uvolňování měnové politiky nyní podle agentury Reuters podporuje poskytování bankovních úvěrů a pomáhá v boji proti deflaci v eurozóně. Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí stoupl o 0,4 procenta proti předchozím třem měsícům. To představuje nejprudší nárůst za téměř dva roky. V dubnu se eurozóna vymanila z deflace, když spotřebitelské ceny zůstaly v meziročním srovnání beze změny po březnovém poklesu o 0,1 procenta.

Guvernér ECB Mario Draghi uvedl, že hospodářské podmínky v Evropě se v poslední době zlepšily. Tempo hospodářského růstu však podle jeho názoru zůstává příliš pomalé a inflace v některých zemích příliš nízká. Cílem ECB je dostat inflaci v eurozóně těsně pod dvě procenta.

 

Zdroj: ČTK

 

 

ECB věří, že kvantitativní uvolňování funguje, jsou však zapotřebí vládní reformy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.