ECB uzavře dvě italské banky

Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza. Obě banky jsou hluboce zadluženy a ECB uvedla, že bankám sice poskytla víc času na získání kapitálu, avšak ty nebyly s to přijít s důvěryhodným řešením svých problémů. Nyní je tudíž čeká insolvenční řízení.

Slabé banky neschopné úvěrovat podnikatelskou sféru jsou hlavním slabým článkem italské ekonomiky. V rámci úsilí o posílení dohledu nad bankovním systémem Evropské unie ECB převzala roli vrchního bankovního regulátora v roce 2014.

Současně je italský bankovní sektor krátkodobě stabilizovaný díky záchrannému balíčku ve výši dvacet miliard eur, na kterém se Itálie dohodla s Evropskou komisí v prosinci minulého roku. Z něho se z velké části zaplatí například rekapitalizace ve výši 8,8 miliard euro pro nejstarší banku na světě Monte dei Paschi di Siena. Ta ale není jediná, kdo volá o pomoc. Svou žádost o preventivní rekapitalizaci přidaly i Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca.

„Pokud by nějaká italská banka měla problém i s insolvencí, tak v době, kdy bankovní systém je globalizovaný, zvlášť v Evropě velice propojený, by insolvence jedné banky okamžitě vzbudila nedůvěru vůči všem. Likvidita na trhu by vyschla. Pokud by došlo k insolvenci jednoho bankovního domu, došlo by k ochromení celého bankovního systému nejen v Itálii, ale pravděpodobně i v celé Evropě a bylo by možně, že to neustojí ani některé banky v zahraničí,“ upozornila v dubnu na rádiu Zet analytička Raiffeisenbank Monika Junicke s tím, že propojení italského bankovního sektoru se zahraničím ve výši 80 miliard eur. Šedesát procent těchto závazku pak drží Francie, Německo a Španělsko.

Problémy italského bankovního sektoru jsou podle ní provázané s problémy reálné ekonomiky, které sužují Itálii dlouhodobě. Italský veřejný dluh loni stoupl na rekordních 132,6 procenta HDP z předloňských 132 procent.

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

 

 

 

ECB uzavře dvě italské banky Foto: MikeDotta / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

    Společnost ·

    Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

  2. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

    Byznys ·

    Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.