ECB uvede detaily o plánovaném nákupu dluhopisů

Evropská centrální banka (ECB) zveřejní podrobnosti k programu nákupu dluhopisů, na kterém se dohodla v lednu a s jeho zahájením čekala až na březen. Pomocí takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky zahrnujícho i odkup státních dluhopisů, plánuje ECB do ekonomiky eurozóny postupně poslat až 1,1 bilionu eur (30 bilionů korun).  

Rada guvernérů ECB dvakrát ročně zasedá mimo své sídlo ve Frankfurtu. Dnes se její členové sejdou na Kypru. Během zasedání se očekávají protesty, které začaly už ve středu večer. Kypřané tak vyjadřují nesouhlas s postupem ECB po záchraně Kypru před dvěma lety.

K nákupu dluhopisů vlád i některých institucí eurozóny, jako je například Evropská investiční banka, zřejmě ECB přistoupí od příštího týdne. Program má pomoci obnovit stabilní hospodářský růst a zastavit deflaci. Očekává se, že na dnešním zasedání banka zveřejní i seznam institucí, jejichž cenné papíry bude možné nakupovat.

ECB v lednu oznámila, že od března bude ekonomiku eurozóny každý měsíc podporovat 60 miliardami eur. Nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů budou trvat minimálně do září příštího roku. ECB se rozhodla program nákupu vládních dluhopisů zahájit i navzdory dlouhodobému odporu Německa. Do programu budou zahrnuty i země využívající záchranných programů, jako je například Řecko.

Nákupem dluhopisů donedávna pomáhala ekonomice také americká centrální banka. Ta však loni kvantitativní uvolňování ukončila a nyní se připravuje na zvyšování úroků.

 

 

Zdroj: ČTK

ECB uvede detaily o plánovaném nákupu dluhopisů Foto: shutterstock.com - ECB

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.