ECB umožní britským clearingovým bankám provádět transakce v eurech

Evropská centrální banka (ECB) umožní britským clearingovým bankám nadále provádět velké burzovní transakce uskutečňované v eurech. Dohodla se na tom s Bank of England (BoE). Dohoda navazuje na nedávné rozhodnutí evropského soudu, který zamítl požadavek ECB, aby clearingové banky pro velké transakce v evropské měně sídlily jen v zemích eurozóny.

Dohodou tak končí tříletý spor, v němž Británii hrozilo, že ztratí značný objem burzovních obchodů a Londýn proto přijde o část svého vlivu jako globálního finančního centra. V Londýně sídlí přední evropské clearingové instituce jako LCH.Clearnet a ICE Clear Europe.

Clearingové banky stojí mezi oběma stranami obchodu s cennými papíry a zajišťují, aby transakce byla dokončena, i kdyby jedna ze stran mezitím zbankrotovala. Objem clearingových transakcí by měl v příštích letech výrazně růst, protože v důsledku reforem a tlaku na transparentnost se mezi ně zařadí obchodování s celou řadou finančních derivátů.

ECB svůj požadavek na sídlo clearingových institucí v eurozóně neoficiálně vznesla v roce 2011 se zdůvodněním, že v případě potíží by londýnským clearingovým bankám nemohla přímo pomoci. Británie ale její postoj o rok později napadla u prvoinstančního soudu EU kvůli tomu, že podle ní odporuje principu jednotného trhu v EU. Tribunál EU Británii počátkem tohoto měsíce vyhověl.

ECB a BoE ve společném prohlášení podle agentury Reuters sdělily, že prodloužily dohodu, v jejímž rámci ECB dodává britské centrální bance eura. BoE bude poskytovat centrální bance eurozóny informace o britských clearingových domech, které mají významný podíl na trhu vypořádávání obchodů v eurech. ECB a britská vláda se už podle sdělení bank dohodly, že obě strany ukončí všechny právní kroky, které proti sobě v této věci vedou.

 

 

Zdroj: ČTK

 

ECB umožní britským clearingovým bankám provádět transakce v eurech Foto: shutterstock.com - ECB

reklama

Další články

  1. Evropská unie obnovuje program družic Galileo

    Tech ·

    Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypušt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.