ECB ponechala základní úrokové sazby na rekordním minimu

Evropská centrální banka (ECB) ponechala základní úrokové sazby beze změny na rekordním minimu 0,05 procenta. Trhy nyní čekají na tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho, který zveřejní informace týkající se programu nakupování dluhopisů. ECB se na březnovém spuštění takzvaného kvantitativního uvolňování dohodla v lednu. 

Banka již v lednu oznámila, že prostřednictvím kvantitativního uvolňování měnové politiky, které zahrnuje i nákupy státních dluhopisů, chce do ekonomiky eurozóny postupně poslat až 1,1 bilionu eur (30 bilionů korun). Očekává se, že ECB přistoupí k nákupu dluhopisů vlád i některých institucí eurozóny, jako je například Evropská investiční banka, od příštího týdne. Program má obnovit hospodářský růst a zastavit deflaci.

Nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů mají trvat nejméně do září příštího roku. Měsíčně se ECB chystá do ekonomiky posílat kolem 60 miliard eur. ECB se rozhodla program nákupu vládních dluhopisů zahájit navzdory dlouhodobému odporu Německa. Do programu budou zahrnuty i země využívající záchranné programy, jako je například Řecko.

Nákupem dluhopisů donedávna pomáhala ekonomice také americká centrální banka. Ta však loni kvantitativní uvolňování ukončila a nyní se připravuje na zvyšování úroků.

 

Zdroj: ČTK

ECB ponechala základní úrokové sazby na rekordním minimu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost ve Francii vzrostla na 10,4 procenta

    Společnost ·

    Nezaměstnanost ve Francii v loňském čtvrtém čtvrtletí loni vzrostla na 10,4 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí tak vstoupla podle dnešní zprávy francouzského stati…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.